Nestašica ljekova svakodnevno pogađa oko 1,5 miliona građana u Njemačkoj, upozorio je predsjednik nacionalnog udruženja farmaceuta Tomas Prajs.
-Snabdjevanje je povremeno zaista otežano – rekao je Prajs u jednoj emisiji televizije ARD. Na primjer, pacijenti teško dolaze do antibiotika.
Prema njegovim riječima, četiri petine ljekova koji idu na recept su jeftini, generički medikamenti na koje su istekla patentna prava. Upravo tih ljekova “ima sve manje”.
Ministar zdravlja Karl Lauterbah je imao sastanak sa predstavnicima farmaceutske industrije i Prajs je rekao da snabdjevanje mora biti prioritetno.
-Država ima odgovornost prema građanima i profitabilnost u ovakvom slučaju mora biti zanemarena – rekao je Prajs.
Lauterbah je, za istu emisiju, za predstojeću zimu obećao popuštanje uskih grla u snabdjevanju ljekovima.
-Bićemo u mnogo boljoj poziciji. Proizvođači rade bez prekida i proizvodnja će biti znatno veća – rekao je ministar, dodavši da je njegovo ministarstvo mjesecima u stalnom kontaktu sa proizvođačima.
Problemi sa zalihama dječijih ljekova, na primer sirupa za obaranje temperature i protiv kašlja, eskalirali su prošle zime tokom talasa infekcija.
-Od kraja jula na snazi je zakon koji nastoji da poboljša snabdjevanje i ublaži nestašice – rekao je Lauterbah, zamolivši građane za strpljenje.
Prema njegovim riječima, mora da prođe nešto vremena dok efekti zakona ne postanu vidljivi. Za trajno rješenje ključno je “vraćanje proizvodnje ljekova u Njemačku”, istakao je ministar, priznajući da će izgradnja fabrika potrajati. Prije svega, naglasio je, nema mjesta panici i najavio je da će sa ljekarima, farmaceutima i apotekarima u Berlinu razgovarati o rješenjima akutne krize.
B92
Add comment