U zdravstvu Italije je veoma zabrinjavajuća situacija zbog medicinskih sestara. Imaju male plate, a ogromnu odgovornost i naporan posao, pa su oboljeli u sve većem rizkuju da ostanu bez njihove pomoći. Zato se Federacija Reda medicinskih sestara obratila pismom premijerki Đorđi Meloni, tražeći konkretan plan vizije za budućnost jer je evidentno da Vladi nedostaje jasan cilj poboljšanja uslova rada medicinskih sestara. Jer sve je realnije da će manjak kadra da osjete bolesni građani, kako oni u bolnicama, tako i u domovima za stare, a posebno će da najviše osjete oni kojima je neophodna kućna posjeta.
Nema se dovoljno novca ni za neohodne specijalizacije. Manjak zaposlenih je alarmantno veći, jer svakoga dana odlaze i napuštaju radno mjesto oni koji su najčeše radili sa velikom posvećenošću. Jedan broj otišao je u penziju, a na njihova radna mjesta nije došao nov kadar, pa je broj odlazaka daleko veći od broja onih koji se zapošljavaju. Kako je krenulo, za koju godinu država neće biti u stanju da garantuje pravo na brigu o zdravlju građana.
Sve je manje onih koji se upisuju u škole za medicinske sestre. Mladi nijesu zainteresovani da rade posao koji zahtijeva požrtvovanje, a ne nudi progresa i napredovanje u profesiji. Prosječna plata medicinske sestre je 1.600 eura, a Italija je druga po redu na svijetu sa najstarijom populacijom i nalazi se pred izazovom kakvog do sada nije vidjela.
Brojke su najsigurniji svjedok alarmantnog stanja. U Italiji ima 456.000 medicinskih sestara, od toga 280.000 radi u javnim zdravstvenim ustanovama, gdje čine 60 odsto zaposlenih. Nedostaje ih 65.000, a ove godine se 10 odsto manje djece upisalo u škole za medicinske sestre. Do 2029. odlazi u penziju njih 100.000, a na sve to problem još težim čini i odlazak medicinskih sestara iz Italije – svake godine između 3.000 i 3.500 njih ode u inostranstvo.
Novosti.rs
Add comment