Naučnici širom svijeta došli su do velikih otkrića, napravljeni su novi koraci u istraživanju svemira, otkriveni su novi lijekovi i nove metode liječenja, bolje smo upoznali istoriju naše planete…
///
Već na samom početku godine je objavljeno da se jača borba protiv zloćudnih bolesti.
Britanska vlada je objavila da će sa jednom od vodećih farmaceutskih kompanija, njemačkim BioNTechom, sklopiti sporazum kojim će se ubrzati istraživanja na području novih terapija protiv karcinoma.
Sporazum o razumijevanju je postignuti kako bi “najbolji lijekovi za karcinom bili ljudima dostupni što je prije moguće”.
Nedugo zatim, upravo je BioNTech objavio da kupuje londonsku firmu za vještačku inteligenciju InstaDeep za 410 miliona eura.
U saopštenju se navelo da će ovaj korak pomoći BioNTechu da poveća “sposobnosti u razvoju lijekova pomoću vještačke inteligencije i razvoju imunoterapije i vakcina sljedeće generacije za otklanjanje raznih bolesti”.
BioNTech nije jedini farmaceutski gigant koji se odlučio “odriješiti kesu” i ulagati u daljnji razvoj svojih istraživačkih mogućnosti.
Američka farmaceutska kompanija Pfizer kupila je biotehnološku kompaniju Seagen kako bi proširila vlastiti portfolij liječenja raka.
U saopštenju Pfizera navelo se da je globalna biotehnološka kompanija Seagen kupljena za blizu 43 milijarde dolara operativne vrijednosti, odnosno 229 dolara u gotovini po dionici.
Ali to nije bio kraj najava ulaganja ogromnog novca u akvizicije koje će donijeti “novu najbolju stvar u medicini”.
Američka farmaceutska kompanija Merck objavila je da će kupiti Prometheus Biosciences za gotovo 10,8 milijardi dolara i tako preuzeti obećavajući eksperimentalni lijek za ulcerozni kolitis i Crohnovu bolest, odnosno ojačati prisutnost u imunologiji.
Njihov konkurent, kompanija Moderna, nije htjela biti izostavljena iz vijesti, pa je objavila da će vakcine protiv raka i srčanih bolesti biti “spremne do kraja decenije”, a milioni života mogli bi biti spašeni revolucionarnim novim vakcinama protiv niza bolesti.
Al Jazeera