Pet ljekara iz Urgentnog centra KCCG, Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore i Doma zdravlja Glavnoga grada učestvovali su na obuci, pod nazivom: Prepoznavanje i evidentiranje trauma nastalih mučenjem i zlostavljanjem, u okviru projekta Unaprjeđenje zaštite ljudskih prava pritvorenih i zatvorenih lica u Crnoj Gori koji se sprovodi kroz Horizontalni program za Zapadni Balkan i Tursku.
U okviru ovog programa, Ministarstvo zdravlja je podržalo učešće zdravstvenih radnika na obuci, a kroz Plan obuka i sa učešćem Nacionalnog preventivnog mehanizma koji je inkorporiran u instituciju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Po prvi put zdravstveni radnici imali su priliku pohađanja usko specijalizovane obuke koju vodi konsultantkina Savjeta Evrope, dr Marija Definis, bivša dugogodišnja članica CPT-ja i SPT-ja.
Podržavajući učešće zdravstvenih radnika u obukama koje su transfer ekspertize i važećih standarda relevantnih tijela Savjeta Evrope u oblasti prevencije i sprečavanja mučenja i zlostavljanja, Ministarstvo zdravlja želi da doprinese sveukupnim naporima koje Crna Gora ulaže u unaprjeđenje i zaštitu ljudskih prava, sa krajnjim ciljem pružanja kvalitetne zdravstvene zaštite i usluga svim građanima i pacijentima.
Horizontal Facility je zajednička inicijativa Evropske unije i Savjeta Evrope koja korisnicima programa, relevantnim domaćim institucijama, pruža podršku pri usklađivanju sa standardima Savjeta Evrope i pravnim tekovinama Evropske unije u okviru procesa proširenja.
Program finansira Evropska unija i Savjet Evrope, a projekte sprovodi Savjet Evrope.
Primjenom ekspertize konsultanata i preporuka nadzornih tijela Savjeta Evrope (Evropskog komiteta za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja/CPT) sprovode se aktivnosti, u skladu sa potrebama i mogućnostima nacionalnih institucija korisnica projekta.