U ovoj godini izvršeno je gotovo 11.000 postupaka vantjelesne oplodnje o trošku države, u sedam državnih i 15 privatnih ustanova. Direktori najvećih klinika u Srbiji kažu da raspolažu najsavremenijim uslovima za rad, a napominju i da je u ovu granu medicine mnogo uloženo posljednjih godina. Dokaz je i program VTO sa doniranim reproduktivnim materijalom koji je zaživio u Srbiji, a najbolje svjedoče bebe koje su zahvaljujući vantjelesnoj oplodnji ugledale svjetlost dana.
U ovoj godini u Ginekološko-akušerskoj klinici u Višegradskoj na svijet će doći oko četiri i po hiljade beba. Tokom ove godine uradili su i više od 500 postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje.
-Svjedoci smo svi da je u zdravstvo Srbije posljednjih godina izuzetno mnogo novca uloženo, više nego ikada prije, a jedna od oblasti medicine koja prednjači jeste i VTO, onkofertilitet, što je od maja takođe o trošku države, zamrzavanje i ćelija i spermatozoida kod osoba koje se liječe od maligniteta, kojima treba ukloniti reproduktivne organe, ili kod kojih je ugrožen kvalitet ćelija. Od januara je krenuo i program sa donacijama – istakao je direktor ove klinike prof. dr Aleksandar Stefanović.
I u Klinici Narodni front u narednim danima očekuju prvu bebu od doniranih uvezenih ćelija, i ukupno oko 7.000 beba u ovoj godini.
-Prošle godine je bilo 760 i 100 kriotransfera, ove godine preko 1.000, imamo 80 postupaka VTO sa doniranim reproduktivnim materijalom. Raspolažemo najsavremenijim uslovima za rad – ukazao je direktor GAK Narodni Front prof. dr Željko Miković.
U ovoj godini izvršeno je blizu 11.000 postupaka vantjelesne oplodnje o trošku države, u sedam državnih i 15 privatnih ustanova. Poređenja radi, 2012. je urađeno 1.200 procedura. RTS