Sindikat ljekara i farmaceuta dobio je novog predsjednika, poslije dr Rada Panića, na tu funkciju došla je dr Gorica Đokić. Ona nije ćutala za vrijeme korone, nego je iznosila sve probleme koji su tada kulminirali u zdravstvu. Bunt i nezadovoljstvo zbog načina na koji se vode državne zdravstvene ustanove, pokazala je kada je napustila Kliniku za psihijatrijske bolesti Dr Laza Lazarević, nakon mobinga koji je trpjela.
Prema podacima Batuta, koje je objavio Republički zavod za statistiku, na jednog ljekara ide oko 400 pacijenata. Statistika u Evropi kaže da jedan ljekar u prosjeku ima 250 pacijenata.
-Naša obaveza kao ljekara je da našim pacijentima pružimo najviše što umijemo i znamo. Ako ste previše limitirani vremenski ili administrativno ne možete da pružite najbolje od sebe. Ne znam ni jednog kolegu koji, kada mu se završi radno vrijeme a ispred čeka još pacijenata kaže – ja ne mogu da vas primim. Nažalost, ljekara je premalo, prema nezvaničnim podacima njihov broj u državnom i privatnom zdravstvu je praktično jednak – kazala je dr Đokić.
Ističe da u državi u kojoj nedostaju ljekari nije rješenje da oni, kao i medicinske sestre, budu na birou ili volontiraju.
-Volontiranje je u posljednjih, sigurno 25-30 godina, u uslovima kada nedostaje zdravstvenih radnika, kategorija koja treba da ide do potpunog ukidanja. Neki ljekari volontiraju i po deset godina, u jednoj ustanovi provedu 5-6 godina, neće da ih prime i on odlazi u drugu, gdje isto volontira. To je vrlo netransparentno, nekorektno i nekolegijalno prema zdravstvenim radnicima, to se inače radi i medicinskim sestrana i tehničarima, da u vrijeme kada treba da daju svoj maksimum ispunjavaju sve radne obaveze a nemaju nikakva prava – ocenila je dr Đokić.
TV Nova