Često nam govore da su namirnice poput čokolade i hljeba loše. No, to ne mora nužno biti tako, piše The Sun. Nutricionistica Amanda Ursell navela je neke činjenice o dijeti te je sa svojim kolegama otkrila koliko točno u njima ima istine.
- Ne jedite hljeb ako ste na dijeti
Hljeb se često smatra “zlikovcem punim ugljenih hidrata” kada je u pitanju mršavljenje. Ali ako je napravljen od cjelog zrna, integralnog brašna za pripremu peciva, daje nam obilje prednosti u kontroli težine. Njegova vlakna hrane dobre bakterije u našim crijevima, od kojih neke mogu pomoći u poboljšanju našeg raspoloženja i kontroli apetita, takođe povećavaju unos vitamina B. To je ključno za održavanje našeg metabolizma i nervnog sistema zdravim. Hljeb od cjelog zrna takođe nas snabdjeva željezom, mineralom koji nam je potreban za vitalne nivoe energije.
- Ne konzumirajte punomasne mliječne proizvode
Punomasni mliječni proizvodi mogu ublažiti žudnju za brzootpuštajućom prerađenom hranom prepunom šećera, kaže David Ludwig, profesor nutricionizma na Univerzitetu Harvard.
Punomasni mliječni proizvodi, poput grčkog jogurta, su – “slatki”. To može biti dobro za našu psihologiju mršavljenja jer nam pomaže da osjetimo da uživamo u hrani.
Objasnio je da nezdravi ugljeni hidrati uzrokuju fluktuacije glukoze u krvi i oslobađanje inzulina. To može dovesti do debljanja i povećati rizik od bolesti srca, moždanog udara i dijabetesa tipa dva.
- Čokolada je uvijek loša
Svakodnevna poslastica od čokolade može biti dobra za vas, smatraju naučnici sa Sveučilišta Tufts u Bostonu u SAD-u. Stručnjaci ističu da je tamna čokolada bogata flavanolima koji su izvrsni za srce i osjetljivost na inzulin.
Istraživači s University Collegea u Londonu otkrili su, u studiji na više od 13.000 odraslih osoba, da su oni koji su dnevno jeli malo tamne čokolade bili boljeg raspoloženja od onih koji su umjesto toga odabrali mliječnu čokoladu. Osjećaj sreće ključan je za održavanje prehrambenih obrazaca, pa bi to moglo biti upravo ono što nam je potrebno za našu dijetu.
- Crveno meso je loše
Hrana bogata proteinima pomaže u povećanju hormona koji potiču iz crijeva kao što je peptid 1IN sličan glukagonu, izvijestio je magazin Journal of Obesity and Metabolic Syndrome. Ovaj hormon je aktivni spoj u lijekovima za mršavljenje. Pomaže smanjenju apetita i ubrzanju sagorijevanja kalorija.
Dok se crveno meso često smatra lošim, nutricionistička psihijatrica dr Uma Naidoo objasnila je: “Kvalitetna nemasna perad, plodovi mora, jaja i govedina hranjena na pašnjacima dobar su izbor za osiguravanje unosa proteina i esencijalnih aminokiselina”.
Tofu, grah i leća odlični su izvori proteina biljnog podrijekla.
- Izbjegavajte prerađenu hranu po svaku cijenu
Svi znamo da ultra-prerađena hrana nije dobra, a studije pokazuju da je lako pojesti 500 kalorija više dnevno, a da nijeste ni svjesni kada ih konzumirate. Ali “prerađene” umjesto “ultra-prerađene” opcije poput konzerviranog graha, konzerviranog voća, povrća i konzervirane ribe mogu biti i ekonomski i nutritivno prihvatljiv izbor. Pečeni grah, crveni grah i mahunarke savršeni su izvori proteina i vlakana.
Konzervirano voće u soku i povrće u vodi dobri su za zdravlje, a konzervirana riba poput sardina izvrsna je za srce, s protivupalnim esencijalnim omega 3 uljima.
- Orašasti plodovi puni su kalorija
Istina je da su orašasti plodovi puni kalorija, ali studija sa Sveučilišta Južne Australije pokazala je da možete jesti bademe i mršaviti.
- Orašasti plodovi poput badema bogati su proteinima i vlaknima te su prepuni vitamina i minerala, ali takođe imaju visok udio masti što ljudi povezuju s povećanom tjelesnom težinom – kazala je voditeljica istraživanja dr Sharayah Carter.
No, uprkos ovim činjenicama, studija je pokazala da su učesnici postigli smanjenje težine od gotovo deset posto, dok su redovno grickali orašaste plodove umjesto tradicionalnih grickalica jer to pomaže da se duže osjećate siti.
MAGAZIN.HR