Prije dvije godine, februara 2022. njemačka vlada je od kompanije Pfizer, američkog farmaceutskog giganta, kupila milion pakovanja Paxlovid-a) – lijeka za kovid, koji je donekle efikasan ako se uzima na početku infekcije koronom. Paxlovid je napravljen da smanji vjerovatnoću od hospitalizacije zbog kovida i preporučuje osobama starijim od 60 godina, kao i onim sa određenim oboljenjima.
Mada pacijenti i ljekari nijesu bili naročito oduševljeni tim lijekom, političari su ga skoro demostratvno uzimali, kao kancelar Olaf Šolc (SPD), ministar finansija Kristijan Lindner (FDP) i ministar zdravlja Karl Lauterbah (SPD).
Paxlovid su apoteke dobijale besplatno – platile su ga njemačke poreske platiše. Jednostavno je trebalo da ga naruče kod uobičajenih veledrogerija. A onda je početkom 2023. Ministarstvo zdravlja otkrilo da su pojedine apoteke naručile ogromne količine lijeka, često više od 1.000 pakovanja, a u bar jednom slučaju čak 10.000 pakovanja. U Ministarstvu su posumnjali da tu nešto ne štima.
Prema informacijama njemačkih javnih servisa Ministarstvo zdravlja prijavilo je više apoteka sa velikim narudžbinama zbog sumnji da su ilegalno preprodavale lijek koji dobile besplatno. Ministarstvo je poslalo krivične prijave u više od 25 javnih tužilaštava širom zemlje. U većini ovih slučajeva istrage su još u toku. Bilo je i pretresa širom Nemačke.
Teško je razjasniti da li su ljekovi koje je platila država preprodavani na crno ili su jednostavno bačeni po isteku roka trajanja, kako tvrde pojedini apotekari. Tužilaštva u Darmštatu i Hanoveru obustavila su postupak zbog nedostatka dokaza, a isto želi da učini i tužilaštvo u Verdenu.
U Baden-Badenu je tužilaštvo već završilo istragu i sredinom decembra podiglo nekoliko tužbi protiv jednog apotekara zbog prodaje ukupno 1.393 pakovanja pakslovida „neidentifikovanim osobama u inostranstvu”.
U Frankfurtu na Majni je navodno jedna apoteka u centru grada naručila skoro 10.000 pakovanja pakslovida. Tužilaštvo u Frankfurtu vodi istragu protiv dvojice vlasnika apoteka.
U Bavarskoj su pokrenute istrage zbog korupcije u zdravstvu.
A Portparol berlinskog Tužilaštva procenjuje moguću štetu u glavnom gradu na tri miliona eura. U glavnom gradu je pretreseno ukupno šest apoteka. Jedna je poručila 1.400 pakovanja pakslovida, a druga više od 1.800. Istražitelji kažu da još uvijek nema tragova o tome, gdje su ti ljekovi završili. Podizanje tužbi u Berlinu očekuje se u prvom kvartalu ove godine.
Cijena, koju je Njemačka platila kompaniji Pfizer je bila dobro čuvana tajna. Istraživanja WDR-a, NDR-a i Zidojče cajtunga sada su pokazala da je njemačka vlada platila oko 650 eura po pakovanju, odnosno oko – 650 miliona eura za cijelu isporuku. Ni Pfizer, ni Ministarstvo zdravlja ne žele da komentarišu cijenu, pozivajući se na klauzule ugovora o tajnosti.
Na zahtev istraživačkih novinara, Ministarstvo zdravlja u Berlinu je samo navelo da su veletrgovci apotekama isporučili 560.000 pakovanja. Iz razloga tajnosti podataka nije poznato koliko je pakovanja stvarno stiglo do pacijenata.
Međutim, brojke iz njemačkog Saveznog ureda za socijalno osiguranje (BAS) do kojih su došli novinari, ukazuju na mogući odgovor. Za svako pakovanje veletrgovci, farmaceuti i ljekari mogli su od BAS-a da naplate ukupnu naknadu od skoro 60 eura. Bas je do kraja 2023. za to platio više od 18 miliona eura. Iz ovoga se može procijeniti da je izdato oko 300.000 pakovanja ovog lijeka.
Ministarstvo zdravlja u Berlinu to nije željelo da komentariše, dok BAS kaže da, sa njegove tačke gledišta, „tačna procjena” nije moguća.
Od 15. januara 2024. Pfizer počinje direktnu prodaju pakslovida u Njemačkoj. To znači da lijek od sada plaćaju zdravstvena osiguranja – koja se finansiraju obaveznim doprinosima od plata. Prema podacima najvećeg zdravstvenog osiguranja AOK, lijek će sada koštati 1.149,19 eura po pakovanju – dakle, skoro duplo više.
Pfizer je u odgovoru njemačkim novinarima naglasio kako dogovorena cijena uvijek „zavisi od uslova na dotičnom tržištu”.
Očigledno da je tržište u SAD drugačije: dok je Njemačka od poreskog novca plaćala 650 eura po pakovanju, tamo je isti lijek koštao 480 eura, dakle 30 odsto manje.
Danas.hr