U toku jedne godine čak 50 hiljada ljudi uđe u Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, jednom ili više puta, radi liječenja ili dijagnostike. Koliko su maligne bolesti postale javno zdravstveni problem, potvrđuju i statistički podaci, po kojima je u Srbiji tokom 2021. godine od raka oboljelo 41.784 stanovnika, dok je 19.979 osoba izgubilo život.
Sa ovakvim podacima i ove godine dočekuju Svjetski dan borbe protiv raka, koji se obilježava pod sloganom Zajedno pokrećemo promjene (Together, we challenge those in power). U skladu sa ovim sloganom, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije (IORS) ovaj dan je obilježio zajedno sa udruženjima pacijenata.
U svijetu je 2020. godine od raka oboljelo više od 19 miliona, a umrlo 10 miliona osoba. Procjenjuje se da će se, do 2040. godine, broj novooboljelih povećati na 30 miliona, a broj umrlih na 16 miliona osoba godišnje. Najčešće maligne bolesti u Srbiji su rak pluća (oko 7.000 novooboljelih), rak debelog crijeva (oko 5.200) i rak dojke (4.450).
Direktor Insitututa dr Milan Žegarac kaže da se u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije (IORS) svake godine liječi oko 13.000 onkoloških pacijenata.
-Tokom 2023. godine, u ambulantama je sprovedeno 96.000 kliničkih pregleda, na dijagnostici 73.000 snimanja, a u stacionaru i dnevnim bolnicama sprovedeno je oko 67.000 prijema i više od 7.500 operacija. Kako bi se obezbijedili blagovremena i adekvatna dijagnostika i liječenje, u Institutu se neprekidno radi na unaprjeđenju organizacije rada i stručnih vodiča, edukaciji zaposlenih i adaptaciji postojećeg (nedovoljnog) prostora. Najveći problemi su nedostatak prostora i veliki broj pacijenata u odnosu na raspoložive kapacitete. Tokom 2023. godine oformljene su nove dnevne bolnice, renoviran prostor na nekoliko odjeljenja, nabavljena nova oprema, uvedene nove metode na nuklearnoj medicini i radioterapiji i otpočela je primjena inovativnih ljekova dodatih na listu RFZO – ističe dr Žegarac.
Institut za onkologiju Foto:Privatna arhiva
Govoreći o novim ljekovima dr Davorin Radosavljević, rukovodilac Klinike za internističku onkologiju je rekao da je tokom 2023. godine, RFZO načinio veliki korak u proširenju liste inovativnim ljekovima.
-Na listu su ušli savremeni ljekovi za neke od najučestalijih malignih bolesti kao što su rak pluća, rak dojke, rak debelog crijeva kao i adjuvantna terapija za melanom u trećem stadijumu. IORS i UMOS nastavljaju aktivnosti za unaprjeđenje liste ljekova novim ljekovima sa najznačajnijim učinkom – napominje dr Radosavljević.
Dr Dragana Jovićević, epidemiolog IORS, rekla je da se u Institutu posebna pažnja posvećuje podršci pacijentima, kroz rad Odjeljenja za psihoonkologiju, psihosocijalnu podršku i rehabilitaciju, i rad Odjeljenja za suportivnu onkologiju.
U Istraživanju zadovoljstva korisnika, sprovedenom u svim zdravstvenim ustanovama u novembru 2023. godine po metodologiji Ministarstva zdravlja, pacijenti IORS su zadovoljstvo radom specijalističke službe – ambulanti ocijenili ocjenom 4.5, a zadovoljstvo bolničkim liječenjem 4.6 (ocjene od 1- veoma loše, do 5-odlično).
Pored toga, od 2006. godine u Institutu postoji i Radna grupa za podršku pacijentima IORS, osnovana u cilju saradnje stručnjaka IORS i udruženja pacijenata. Radna grupa predlaže mjere za unaprjeđenje rada Instituta ali i omogućava da se svi zajedno, IORS i udruženja, zalažu za pitanja značajna za onkološke pacijente i njihova prava u sistemu onkološke zdravstvene zaštite.
Nova.rs