Evropski ogranak Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) saopštio je da je prošle godine u Evropi zabilježeno 45 puta više slučajeva morbila nego tokom cijele 2022. godine. Apelovali su na države da pokrenu hitne kampanje imunizacije. U objavi Svjetske zdravstvene organizacije se dodaje da je razlog za toliki broj slučajeva malih boginja sve niži nivo vakcinacije protiv izuzetno zaraznog virusa koji izaziva groznicu, kašalj, a u rijetkim slučajevima i zapaljenje pluća, mozga, pa čak i smrt.
Epidemije malih boginja buknule su u mnogim zemljama. Tako je Rumunija u decembru prošle godine proglasila epidemiju, sa ciljem da se olakša vakcinacija djece uzrasta od devet do 11 mjeseci. Epidemija u Rumuniji buknula je jer je obuhvat vakcinisane djece prvom dozom pao na 78 odsto, a drugom dozom na 62 odsto.
Epidemija bukti i u BiH. Posebno je teško u području Tuzle i Živinica gdje se registruje veliki broj oboljelih. Riječ je o djeci koja nijesu vakcinisana MRR vakcinom, a epidemiološku situaciju dodatno komplikuje pojava pertusisa, odnosno velikog kašlja, kod 13 djece.
Ljekari u Srbiji smatraju da je pitanje dana kada će i u Srbiji da bukne epidemija, jer region “gori”, a obuhvat vakcinisane djece se stalno smanjuje.
Za dobar kolektivni imunitet, potrebno je da najmanje 95 odsto djece bude vakcinisano MMR vakcinom, koja štiti od od tri zarazne bolesti – male boginje, zauške, rubela.
U Srbiji je epidemija malih boginja krenula tokom prošle godine. Ljekari su, zbog nedovoljno vakcinisane djece, strahovali da će se zaraza brzo proširiti. Najviše oboljelih bilo je u Smederevu, ali je zaražene djece bilo i u Novom Sadu i Beogradu.
Sjeverna i Južna Amerika su zahvaljujući visokom obuhvatu vakcinisane djece skoro došle do eliminacije morbila. Takođe, Zapadna Evropa ima veliki obuhvat vakcinisane djece.
Zemlje poput Ukrajine, Gruzije, Kazahstana, Rumunija, BiH imaju loš odziv za vakcinaciju.
Prvu doza MMR vakcine djeca primaju sa 12, 13 mjeseci, dok se druga doza prima pred polazak u školu.
Euronews Srbija