Srbijom uveliko hara tridemija koja podrazumjeva udružene viruse i to je spoj korone, gripa i respiratorne infekcije, a to je posebno uticalo na broj djece u predškolskim ustanovama i vrtićima.
Veliki kašalj, respiratorni sincicijalni virus (RSV), ali i koronavirus šire se i među malom djecom, te je mnogo njih koji zbog toga odustvuju iz vrtića. Takođe, roditelji su preventive radi odlučili da svoje mališane povuku iz vrtića kako se ne bi razboljeli. I zaposleni u vrtićima apeluju na roditelje da ne dovode djecu koja imaju bilo kakve simptome bolesti. Roditeljima to stvara probleme zbog nemogućnosti čuvanja djece.
Učenici, koji su takođe jedna od ugroženijih kateorgija kada je širenje virusa u pitanju, trenutno su na zimskom raspustu, ali se zbog situacije sa širenjem ovih bolesti razmatra produžetak ove pauze.
Čekaonice domova zdravlja su pune i djeca se javljaju sa sličnim simptomima.
-Ovih posljednjih dana ima zaista dosta bolesne djece. Još uvijek su najupečatljiviji respiratorni simptomi, ali je simpomatologija zaista pomiješana jer imamo sve, od respiratornih virusa, do stomačnog virusa – navela je dr Aleksandra Vukov, spec. pedijatrije za TV Prva.
Respiratorni sincicijalni virus (RSV) širi se najviše kod odojčadi, uzrasta od dva do osam mjeseci, navodi Gradski zavod za javno zdravlje Beograd.
Infekcija se prenosi kapljičnim putem i direktnim kontaktom sa inficiranom osobom, dok je mjesto ulaska sluzokoža konjunktive, nosa i usta. RSV je visoko kontagiozan virus i može preživjeti oko sedam sati na neporoznim i poroznim površinama plastičnih igračaka i odjeći. Inkubacioni period iznosi oko tri do osam dana, dok se izlučivanje respiratornim tečnostima može produžiti na jednu do tri nedjelje. Utvrđeno je da dolaskom u obdanište jednog RSV pozitivnog djeteta, dolazi do inficiranja 90 odsto prisutne zdrave djece, navodi GZJZ.
Takođe, Srbijom hara i veliki kašalj, do 7. januara potvrđen kod 1.020 osoba, a svaki drugi slučaj je među djecom od 10 do 14 godina, podaci su Instituta Batut, prenio je RTS.
-Velikog kašlja ima. Svaki dan se neko javi. Obično su to veća djeca. Male bebe su najugroženije, u pitanju su djeca koja nijesu vakcinisana. Kod školske djece je imunitet vakcinalnog statusa oslabio, zato njih ima najviše. U pitanju je ozbiljna infekcija, koja dugo traje – kazala je dr Vukov.
Stručnjaci ističu da je opala stopa vakcinacije i da je to svakako jedan od uzroka širenja ove bolesti.
Takođe, i dalje se širi koronavirus, i među odraslom populacijom i među djecom.
Zbog velikog broja djece oboljelih od gripa, korone, respiratornoh sincicijalnog virusa (RSV) može da dođe do produžetka zimskog raspusta. Iz Ministarstva prosvjete rekli su da će, ukoliko dobiju preporuku Ministarstva zdravlja po tom pitanju, postupiti u skladu s njom, piše Blic. Raspust je zbog različitih epidemija produžavan i prethodnih nekoliko godina, a inicijator tog predloga bilo je takođe Ministarstvo zdravlja.
IZVOR: B92