Za zaposlene u zdravstvu, uglavnom nemedicinskih radnika, nedavno su usvojene izmjene i dopune Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata. Povećana je osnovica za obračun i isplatu plata za 10 odsto, ali su i izmijenjeni koeficijenti – u rasponu od 1,2 odsto za fizičara specijalistu, do 8,34 odsto za zaposlene koji obavljaju ekonomske, upravne i administrativne poslove. Sindikati su izdejstvovali ove promjene koje će direktno uticati na primanja zaposlenih, s fokusom na tehničke službe, administraciju, psihologe, socijalne radnike i IT inženjere u zdravstvu.
Ovo povećanje osnovica za obračun i isplatu plata, od 10 odsto, predstavlja znatan napredak za one zaposlene sa najnižim primanjima u zdravstvenom sektoru. Kroz izmjene koeficijenata, zaposleni će dobiti kumulativno povećanje zarada, sa naglaskom na pravednoj raspodjeli po različitim grupama. Ova promjena stupila je na snagu 6. januara 2024. godine, a prva primanja po novom režimu biće isplaćena u februaru.
Zoran Savić, predsjednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti, izjavio je da će ova povećanja imati značajan uticaj na plate zaposlenih. Na primer, socijalni radnici i psiholozi doživjeće povećanje osnovne zarade sa 87.832 dinara na 99.199 dinara, dok će oni koji rade u tehničkom održavanju, u upravnim i administrativnim poslovima, primati 68.198 dinara umjesto prethodnih 60.582 dinara.
Iako su sindikati izrazili zadovoljstvo postignutim, ističu da će nastaviti rad u radnoj grupi za dalje unaprjeđenje položaja radnika u zdravstvu. Očekuju novo povećanje plata od maja ili juna, uz nadu da će biti usvojene i izmjene koeficijenata za one djelove zdravstvenog sektora koji trenutno nijesu obuhvaćeni.
IZVOR: Politika