Kineski naučnici klonirali su prvog rezus majmuna, vrstu koju se često koristi u medicinskim istraživanjima jer im je fiziologija slična ljudskoj, prenosi BBC.
Naučnici ističu da bi klonirani majmuni mogli ubrzati testiranja ljekova jer genetički identične životinje daju uporedive rezultate, što povećava sigurnost pokusa. Dosadašnji pokušaji kloniranja rezus majmuna nijesu davali potomke ili bi potomci uginuli za nekoliko sati.
Britanska organizacija za zaštitu dobrobiti životinja izrazila je „veliku zabrinutost” zbog tog dostignuća.
Polno razmnožavanje siavaca daje potomke s mješavinom gena oca i majke. Kloniranjem se dobija genetički identična kopija jedne životinje. Najpoznatija klonirana životinja, ovca Dolly, stvorena je 1996.
No problem s kloniranjem je to što je u slučaju većine sisavaca samo jedan do tri posto kloniranih potomaka zdravo. A to se pokazalo još težim kod rezus majmuna. Naučnici su to uspjeli tek prije dvije godine. Otkrili su da kod neuspješnih pokušaja kloniranja placente, koje fetusu osiguravaju kiseonik i nutrijente, nijesu bile pravilno reprogramirane pa se nijesu normalno razvile što su naučnici ovaj puta uspjeli riješiti. Upotrijebili su 113 embriona od kojih je 11 bilo implantirano i dobili su dvije trudnoće i jednog živog potomka. Nazvali su ga „ReTro” po korištenoj naučnoj metodi zamjene trofoblasta.
Dr Falong Lu sa Sveučilišta Kineske akademije nauka rekao je za BBC News da su „svi presretni” uspješnim ishodom. No glasnogovornik britanskog Kraljevskog udruženja za prevenciju okrutnosti prema životinjama (RSPCA) rekao je kako oni smatraju da je patnja životinja pritom veća od potencijalne koristi za ljudske pacijente.
-RSPCA je duboko zabrinut zbog jako velikog broja životinja koje pate u tim eksperimentima i jako niske stope uspješnosti. Primati su inteligentne i osjećajne životinje, ne samo istraživački alati – istakao je dr Lu.
Rezus majmuni žive u divljini u Aziji – Avganistanu, Indiji, Tajlandu, Vijetnamu i Kini.
IZVOR: Hina