Na Zlatiboru je organizovana Health up zdravstvena Konferencija, koja je okupila veliki broj učesnika i gostiju. Na skupu su stručnjaci poslali više važnih poruka a svi su se složili da je prevencija najbitnija. Između ostalih, poslata je poruka da Srbija ulaže u sve segmente zdravstva, da će imati svaki inovativni lijek, da konzumiraju kvalitetnu hranu, da svako od treba da iskontroliše svoje zdravlje makar jednom godišnje, i da je zdravo dijete, zdrav odrastao čovjek.
Drugi dan skupa počeo je razgovorom prof. dr Sanje Radojević Škodrić, direktorke Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) i voditeljke Ivone Pantelić, a zatim je uslijedio prvi panel o malignim bolestima. Nakon toga održan je simpozijum Očuvanje zdravlja kroz prevenciju i rano otkrivanje malignih bolesti, kao i panel Pobijediti sterilitet – strategija za podizanje nataliteta. Održan je i simpozijum na temu rijetke bolesti, a uslijedile su i teme telemedicine i upotrebe vještačke inteligencije.
Konferencija je završena izlaganjem profesora iz Pekinga, Minke Tanga, stručnjaka za farmakologiju. On je govorio o liječenju neuroloških bolesti.
Neurofarmakologija je grana nauke koja proučava uticaj ljekova na nervni sistem, a laboratorija prof. dr Tanga fokusira se na izučavanje ćelijskih i molekularnih mehanizama koji su u osnovi kineske medicine u liječenju neuroloških bolesti.
– Kineska medicina je poznatija kao “tradiciona kineska medicina” i ona predstavlja sistem medicinskog znanja koje se Kinezi izmisli prije više od 2.000 godina. Tradicionalna kineska medicina je bazirana na holističnom konceptu harmonije između čovjeka i prirode. Ona naglašava korišćenje prirodnih resursa unutar i izvan ljudskog tijela i osvrće se na balansiranje i regulisanje zdravstvenog stanja tijela – kazao je prof. Tang.
U kineskoj medici procjena ljudskog tijela se vrši pomoću četiri metode: opservacija, auskulutacija, upit i mjerenje pulsa.
IZVOR: Blic.rs