Pedijatri i ljekari u Nemačkoj pozvali su na ukidanje bolovanja za djecu sa lakšim bolestima. Strukovno udruženje pedijatara i ljekara adolescenata (BVKJ) zalaže se za reformu rasterećenja jer se smatra da su pedijatri često nepotrebno opterećeni izdavanjem bolovanja zbog lakših bolesti.
Bilo da je u pitanju curenje iz nosa, blaga temperatura ili primjetan kašalj, roditelji brzo postaju zabrinuti kada je u pitanju zdravlje njihovog potomstva, te oni koji rade tada moraju odmah da donesu odluku da ostanu kod kuće, da se izvine poslodavcu i odvedu dijete kod ljekara.
Predsjednik BVKJ Mihael Hubman poziva na preispitivanje odluke da li je roditeljima zaista potrebna ljekarska potvrda za primanje dječije naknade za bolovanje. Hubman naglašava da bi medicinski resursi mogli biti bolje iskorišćeni kada bi roditelji mogli sami da liječe takve bolesti.
Odluku o tome da li roditelj treba da ostane kod kuće ne bi trebalo da bude odgovornost pedijatra, objašnjava on. On ne vidi praksu pogodnom za preuzimanje ove odgovornosti.
Sadašnji propis dozvoljava roditeljima da budu otpušteni sa posla radi njege bolesne djece do njihove dvanaeste godine.
Ljekrska uvjerenja za bolovanje zbog bolesti djece mogu pokriti najviše pet dana u kontinuitetu. Takođe, godišnje, roditelji mogu iskoristiti 30 dana, dok samohrani roditelji mogu iskoristiti 60, zbog bolesti djece, prenosi Fr.de.
IZVOR:Telegraf.rs