U trećem izdanju Vodiča za dijagnostiku i liječenje limfoma, Srpska limfomska grupa fokusira se na napredak u tretmanu Hočkinovog limfoma, folikularnog limfoma i difuznog B krupnoćelijskog limfoma. Ovo izdanje donosi novine u vidu razmatranja najnovijih terapeutskih pristupa, uz poseban osvrt na dijagnostiku, kao i na prevenciju neželjenih efekata novih terapijskih opcija.
Novo izdanje vodiča odgovara na potrebu za osavremenjavanjem znanja o terapijama koje transformišu liječenje limfoma, naglašavajući važnost prilagođenog pristupa svakom pacijentu, naglašeno je na skupu u Muzeju savremene umetnosti.
Efikasnost i sigurnost su ključni u cilju unaređenja kvaliteta liječenja i života pacijenata, što je ostvareno kroz rigoroznu analizu naučnih dokaza i multidisciplinarnog pristupa u pripremi ovog vodiča.
Potpuna individualizacija terapije
Docent dr Darko Antić, direktor Klinike za hematologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, kaže da su pomenute tri grupe limfoma su najčešće hematološke bolesti zbog kojih se svakodnevno susreću sa pacijentima u svojoj kliničkoj praksi.
– Kod ovih pacijenata došlo je do najvećih promjena u posljednje dvije godine. Koncept precizne medicine je postao važan u liječenju oboljelih. To znači da duboko zalazimo u biologiju bolesti i ono što se dešava u samom organizmu, i na osnovu toga liječimo naše pacijente. To je potpuna individualizacija terapije. Te nove specifične terapije koje „gađaju“ samu bolest imaju posebne karakteristike – istakao je dr Antić.
Prof. dr Milena Todorović, hematolog sa Klinike za hematologiju Univerzitetskog kliničkog centra, istakla je da Hočkinov limfom predstavlja rijetku bolest od koje oboljevaju dvije od 100.000 stanovnika godišnje, i da je ona veoma je izazovna za liječenje uz pomoć personalizacije terapije.
-Postoje novi pristupi liječenju koji zapravo štede pacijenta od pojačane toksičnosti terapija, a donose korist u liječenju – dodala je dr Todorović.
Uz moderne terapije pacijenti kvalitetnije i duže žive
Dr Milena Urošević, hematolog iz Kliničkog centra Vojvodine, naglasila je da je potpuno promjenjen koncept za relaps bolesti, kao i da je objašnjena dobro uloga transplantacije.
-Zahvaljujući modernim terapijama pacijenti kvalitetnije i duže žive. Međutim, i one imaju neželjene efekte koje mi moramo da preveniramo ukoliko se pojave i da vrijeme reagujemo – pojasnila je docent dr Olivera Marković, hematolog iz Kliničko-bolničkog centra „Bežanijska kosa“.
Kurir.rs