Menopauza je medicinski problem uslijed kog žena polovinu svog života provede uz sve tipične bolesti starenja, a što se može izbjeći uz adekvatnu terapiju. To je ključna poruka jedne od najznačajnih endokrinološkinja Evrope i šire, prof. dr Svetlane Vujović. Ona je to saopštila na otvaranju Druge crnogorske konferencije o endokrinologiji pola koja se danas i sjutra održava u Podgorici.
Vujović je, između ostalog, članica Svjetskog borda ginekološke endokrinologije, profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu, direktorka Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije.
“Menopauza predstavlja period u životu žene koji počinje oko 50. godine i traje do kraja života. U današnjim uslovima, to znači da žena polovinu života provodi u stanju niskih polnih hormona i ima sve ‘tipične bolesti starenja’. Najnovija saznanja ukazuju na nepostojanje menopauze zahvaljujući terapiji. Posebne teme ćemo posvetiti značaju hormonske terapije, varijacijama krvnog pritiska u tom periodu, stanju mišića, ali i bolestima štitaste žlijezde, dijabetesu, osteoporozi”, objasnila je ona.
Uz žene, u fokusu ove medicinske konferencije o endokrinologiji pola biće muškarci kao i transrodne osobe.
“Muškarci prolaze iste tegobe u formi involutivnog hipoandrogenizma o čemu se jako malo zna i još manje govori dok transrodnost predstavlja svjetsku ‘hit temu’, a upravo ovaj region je lider u ispitivanjima i liječenju transrodnih osoba”, navela je dr Vujović.
Glas o tome da 21. vijek predstavlja doba neslućenog razvoja medicinsk nauke koja medicinski tretman postepeno pomjera iz konvencionalnih postupaka u domen genske i molekularne terapije, kvantne medicinske i hormonske supstitucije pronosi i Crnogorska asocijacija za za menopauzu i involutivni hipoandrogenizam (CAMA) na čijem je čelu doc. dr Aleksandar Đogo. CAMA je, ujedno, i domaćin ove konferencije i njen cilj je utemeljenje crnogorske autentične nauke s posebnim osvrtom na produženje ljudskog vijeka i njegovo kvalitetno trajanje.
“Brojna naučna saznanja idu u prilog teorije produženja kvalitetnog ljudskog trajanja, za šta postoji mnogo naučno utemeljenih dokaza”, poručio je Đogo.
Demografski problemi sa kojima se suočava Evropa, pa i Crna Gora, nameću zadatak medicinskoj nauci da se biološke granice čovjeka pomjeraju naprijed u cilju produženja životnog, radnog, pa i reproduktivnog potencijala, rekao je on.
“Ova konferencija ima za cilj da pruži svoj doprinos utemeljenju i razvoju ovih ideja u Crnoj Gori uz podizanje svijesti u laičkoj, medicinskoj i naučnoj javnosti naše države o tome da humana biologija i medicinska nauka, pomognute srodnim naučnim disciplinama, imaju velike mogućnosti da ostvare ideju o produženju kvalitetnog ljudskog trajanja”, jasan je Đogo.
A da Crna Gora u svjetskoj medicini polako zauzima svoje mjesto zahvaljujući, kako je kazala, moćnim pojedincima poput Đoga, istakla je profesorka Vujović.
“Konferencija koja se održava u Podgorici doprinijeće značajnom povećanju naučnog znanja iz oblasti ginekološke endokrinologije, menopauze, involutivnog hipoandrogenizma, endokrinologije pola što će rezultirati kvalitetnijim životom stanovništva Crne Gore. Vaša zemlja će zahvaljujući medicinskom ambasadoru, Aleksandru Đogu, podići ugled u svijetu i postaće članica brojnih svjetskih asocijacija”, zaključila je Vujović.
U fokusu konferencije su endokrinologija klimakterijuma i menopauze, involutivni hipoandrogenizam, imunologija menopauze, transseksualizam i ginekološka endokrinologija.
Uz stručnjake iz Crne Gore, na konferenciji učestvovuju univerzitetski profesori i ljekari iz Slovenije, Hrvatske i Sjeverne Makedonije.