Predsjednica Ljekarske komore apelovala da se mora uspostaviti efikasan model krivično-pravne zaštite doktora na radnom mjestu
Svaki oblik devijantnog ponašanja, tj. nasilja u svim segmentima društva govori o neefikasnosti institucija sistema da adekvatno odgovore na ovu vrstu izazova – rekla je dr Cerović
ržava je uvijek bila, a i sada je u obavezi da doktori i ostalo medicinsko osoblje budu zaštićeni na radnom mjestu tokom obavljanja radnih zadataka, kazala je Pobjedi dr Žanka Cerović, predsjednica Ljekarske komore Crne Gore, komentarišući sve češće verbalne i fizičke nasrtaje na ljekare i medicinski kadar.
Ona naglašava da je iznenađujuće što je član 152a Krivičnog zakonika, koji je definisao krivično djelo napad na ljekare pri pružanju ljekarske pomoći, ad hoc i bez konsultacije Ljekarske komore izbrisan.
– O navedenom upravo je Komora informisana povodom napada na koleginicu na radnom mjestu u Domu zdravlja Podgorica i odmah je reagovala dopisom nadležnim institucijama: Skupštini i Vladi. Ponoviću da se ne radi o propisivanju novog krivičnog djela, već o zahtjevu da se pod hitno vrati ,,izbrisani član“ 152a – pojasnila je Cerović.
Pojašnjava da je Zakonom o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore, koji je objavljen u ,,Službenom listu CG“, br. 110/2023 od 12. 12. 2023. godine, članom 29 izbrisan član 152a, koji je pružao krivično-pravnu zaštitu ljekarima u toku i u vezi sa obavljanjem profesionalne djelatnosti, obezbjeđujući istovremeno i građaninu kao pacijentu zakonom zagarantovano pravo za dobijanje adekvatne zdravstvene zaštite.
– U periodu od samo nešto više od dvije godine, koliko je bio na snazi, obrisani član 152a zaživio je kroz četiri sudske presude, od čega je u dva slučaja izrečena zatvorska kazna, a u druga dva uslovna osuda. S obzirom na to da je ovaj obrisani član Krivičnog zakonika za kratko vrijeme u praksi u potpunosti opravdao svoje postojanje, neshvatljiva je odluka crnogorskog zakonodavca da bez konsultacije Ljekarske komore Crne Gore, kao krovne profesionalne organizacije čiji je zadatak, između ostalog, da učestvuje u izradi svih zakonskih i podzakonskih akata koji za predmet imaju sva pitanja vezana za ljekarsku struku, jednostavno izbriše navedeni član – kaže dr Cerović.
Pojašnjava da se istraživanjem došlo do statističkih podataka da je čak pet puta veća vjerovatnoća da će radnici u zdravstvu biti žrtve nasilja na radnom mjestu nego zaposleni u drugim sektorima.
– Ako se ima u vidu prednje navedeno, kao i činjenica o hroničnom deficitu ljekarskog kadra, više je nego jasno da se mora uspostaviti dosljedan i efikasan model krivično-pravne zaštite ljekara s obzirom na nacionalni značaj ove profesije – istakla je naša sagovornica.
Dr Žanka Cerović apeluje da u fokusu države Crne Gore mora da bude ostanak mladog ljekarskog kadra u zemlji, a jedna od vrlo bitnih stvari, prije svega, jeste atmosfera sigurnosti na radnom mjestu za dobrobit i pacijenata i postupajućih ljekara, čiji su interesi u ovom slučaju isti.
– Naglasićemo da doktor krivično odgovara za nepružanje zdravstvene usluge, koja će nakon narušavanja psihofizičkog integriteta ljekara pacijentu biti sigurno uskraćena – rekla je dr Cerović.
Poručuje da svaki oblik devijantnog ponašanja, tj. nasilja u svim segmentima društva govori o neefikasnosti institucija sistema da adekvatno odgovore na ovu vrstu izazova.
– Sigurno je da neadekvatne sankcije promovišu nasilje. Svjedoci smo i neadekvatnih presuda u slučaju nasilja nad ženama i maloljetnicima, što vodi pravnoj nesigurnosti svih građana- zaključila je dr Žanka Cerović.
Pobjeda