Ukoliko bismo zdravstvo svake države na planeti posmatrali kao živ organizam onda bi transplantacija bila jedan od njegovih vitalnih organa. Srbija je 2022. godine, prema objavljenim podacima Međunarodnog registra donacija organa i transplantacija (IRODaT) po broju donora organa u svijetu među poslednjima, iza su samo Kazahstan, Oman, Filipini, Nikaragva i Vijetnam.
Kako kaže dr Ružica Jovanović, v. d. direktora Uprave za biomedicinu Ministarstva zdravlja, u Srbiji, u skladu sa Republičkim listama čekanja na transplantaciju srca, jetre i bubrega, ukupno čeka 1.553 pacijenata, od kojih je četvoro djece.
-Na transplantaciju srca čeka 55 pacijenata, jetre 65 i bubrega 683 pacijenata, od kojih je četvoro djece. Takođe, na transplantaciju rožnjače čeka 750 pacijenata – istakla je dr Jovanović.
Prema njenim rečima, u periodu januar – jun ove godine sa jednog kadeveričnog donora, transplantirano je dva bubrega. U istom vremenskom periodu, kada su u pitanju takozvane žive transplantacije bubrega, realizovano ih je 19.
Komentarišući podatke IRODaT, dr Jovanović najveće prepreke koje onemogućavaju veći broj kadaveričnih transplantacija vidi „u nedovoljno razvijenoj svesti stanovništva o značaju darivanja i transplantacije organa“.
-Srbija i Ministarstvo zdravlja ulažu napore da unaprijede pravni okvir i program darivanja i presađivanja ljudskih organa. Posebnu važnost trebalo bi posvetiti aktivnostima kontinuirane nacionalne promocije i kampanje za razvijanje sistema za podizanje svijesti građana o značaju darivanja ljudskih organa da bi se povećao broj donora, a time i broj uspješno obavljenih transplantacija, odnosno broj spasenih ljudskih života – objašnjava ona dodajući da je u Srbiji veoma niska stopa doniranja, ali i stope transplantacija bubrega, jetre i srca, u odnosu na zemlje u okruženju i zapadne Evrope, što zahtijeva udružene aktivnosti države, Ministarstva zdravlja – Uprave za biomedicinu, nevladinog sektora, religijskih zajednica i svakog pojedinca ponaosob.
IZVOR: Danas.rs