Lijek koji se obično propisuje za razrijeđivanje krvi može se uspješno koristiti kao jeftin protivotrov za ujed kobre, otkrio je tim naučnika sa sjedištem u Australiji, Kanadi, Kostariki i Velikoj Britaniji.
Ugrizi zmija godišnje ubiju oko 138.000 ljudi, uglavnom u siromašnijim ruralnim područjima u siromašnim zemljama u Africi, južnoj i jugoistočnoj Aziji.
Kod više od 400.000 onih koji prežive razvija se nekroza, kada tkivo oko mjesta ujeda izumre i pocrni.
Najveći broj ujeda zmije u Africi i Indiji dolazi upravo od kobri, a heparin može da neutrališe toksine koji izazivaju nekrozu u otrovu kobri.
Lijek nije efikasan protiv svih zmijskih otrova – ali naučnici kažu da bi mogao biti jeftiniji i fleksibilniji od postojećih antiotrova, od kojih mnogi djeluju samo protiv jedne vrste zmija i ne mogu da spriječe nekrozu.
Pošto je lijek već testiran na miševima, sljedeći korak će biti ispitivanja na ljudima.
– Naše otkriće bi moglo drastično da smanji užasne posljedice nekroze uzrokovane ujedima kobre, a takođe bi mogao da uspori otrov, što bi moglo da poboljša stopu preživljavanja – kazao je rukovodilac studije, prof. dr Greg Nili.
Biološki agensi kao što su otrovi i toksini zahtijevaju izvjesnu saradnju sa molekulima u tijelu domaćina, tako da je cilj naše studije bio da identifikujemo šta to kod ljudi stupa u interakciju sa otrovom da bi se razvila nekroza i došlo do smrtnog ishoda.
– Ono što otkrivamo je da kada uzimamo različite otrove od veoma različitih vrsta zmija, postoji mali broj načina na koje oni stupaju u interakciju sa ljudskim ćelijama – kažu naučnici.
Kobre su na vrhu liste najsmrtonosnijih zmija.
– Jedna od sjajnih stvari iz perspektive nauke je to što mislimo da možemo identifikovati četiri ili pet različitih načina na koje otrov u cjelini stupa u interakciju sa ćelijama, a zatim možemo da napravimo univerzalne protivotrove koji mogu da blokiraju veliku grupu zmijskih vrsta – vjeruje prof. Nil.
Nadaju se da novi protivotrov kobre koji je pronađen može pomoći u globalnoj borbi za smanjenje smrtnosti i povreda od ujeda zmije u nekim od najsiromašnijih zajednica na svijetu.
Glavna autorka studije, dr Tian Du, takođe sa Univerziteta u Sidneju, nazvala je ovo otkriće velikim korakom naprijed.
– Heparin je jeftin, sveprisutan i esencijalni lijek na listi Svjetske zdravstvene organizacije – nagašava dr Du.
Nakon uspješnih ispitivanja na ljudima, mogao bi se relativno brzo uvesti kao jeftin, bezbjedan i efikasan lijek za liječenje ujeda kobre.
Još jedan od naučnika, direktor Centra za istraživanje i intervencije ugriza zmija u Liverpulskoj školi za tropsku medicinu, prof. dr Nikolas Kejsvel, naglašava da su ujedi zmija i dalje najsmrtonosniji od svih tropskih bolesti, a da taj problem pogađa prevashodno ruralne siromašne krajeve.
– Naši nalazi su uzbudljivi jer su trenutni antiotrovi u velikoj mjeri neefikasni protiv teškog lokalnog trovanja, što uključuje bolno progresivno oticanje, stvaranje plikova i/ili nekrozu tkiva oko mjesta ujeda, što često dovodi do gubitka funkcije udova, amputacije i doživotnog invaliditeta – ističe prof. Kejsvel.
IZVOR: RTS