Toplotni talas koji je zahvatio Crnu Goru ne jenjava, što znači i povećan obim posla za Hitnu pomoć, jer je više građana koji se javljaju zbog zdravstvenih tegoba. Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć (ZHMP) Vuk Niković u razgovoru za CdM kaže da je povećan broj pacijenata koji se javljaju službama Hitne pomoći, zbog ljetnje turističke sezone, ali i zbog visokih temperatura.
Niković kaže da se za 24 sata u svim jedinicama Hitne pomoći obavi od 1.300 do 1.400 pregleda, i od 500 do 600 kućnih posjeta.
„Povećan je broj kućnih posjeta, kako na primorju, tako i u centralnom dijelu. Na nivou cijele države bilježimo veći broj pregleda… Podgorica prednjači, za 24 sata imamo do 250 pregleda i 60 do 70 kućnih posjeta“, kazao je Niković.
Povećan je broj pregleda i u primorskim opštinama, zbog ljetnje turističke sezone.
„Turistička smo destinacija i tranzitna zona tako da definitivno je veći broj pregleda. Djelimično i visoke temperature koje dostižu 39, 40 stepeni prouzrokuju određene tegobe, zbog kojih se pacijenti javljaju službi Hitne pomoći“, navodi Niković za CdM.
Bilježe i porast broja kućnih posjeta. Tokom vikenda na nivou države bude ih i do 700, dok ih je radnim danima nešto manje.
„Dnevno i do 30 intervencija u slučajevima saobraćajnih nezgoda“
Takođe, službe Hitne pomoći uvijek su prve na terenu kada je riječ o povrijeđenima u saobraćajnim nezgodama.
„Imamo povećan broj lica iz saobraćajnih udesa. Na primjer, na dvadesetčetvoročasovnom nivou nekada imamo i do 30 intervencija na terenu u slučaju udesa“, kaže Niković.
Sagovornik CdM ukazuje i na probleme koji se tiču broja ljekara.
„Ono što je evidentno je nedostatak ljekara, na državnom nivou do 50 ljekara. Trenutno raspolažemo sa 145 ljekara na nivou države. Imamo opštine u kojima rad organizujemo redovno, a postoje i one opštine u kojima nekad ostanu i brzi transporti… Zavod je organizaciona struktura na nivou države, što znači da nismo teritorijalno izdijeljeni. Ako na primjer, nekada u opštini Plužine imate samo brzi transport, onda ekipe iz ZHMP Nikšić idu u susret ekipi koja vrši transport“, pojašnjava Niković.
Prioritet službe Hitne pomoći su ugrožen srčani rad, disanje, traumatizam i saobraćajni traumatizam.
„Moramo da obezbijedimo ekipe koje će izaći na teren u takvim situacijama“, ističe Niković.
„Građani često zaobilaze domove zdravlja“
Niković ukazuje i na činjenicu da ljekari hitne medicinske pomoći rade više od 40 odsto posla primarne zdravstvene zaštite.
„Često ljudi zaobilaze domove zdravlja i svoje izabrane doktore… To je trend koji imaju i razvijeniji sistemi, ali prosto on mora da se vremenom reguliše, iako mi zaista imamo sjajnu saradnju sa svim domovima zdravlja“, naglašava Niković.
Preporuke
Sagovornik CdM-a daje i preporuke za zaštitu od visokih ljetnjih temperatura.
„U najtoplijem dijelu dana, od 10 do 17 sati, ne izlagati se direktno suncu, koristiti kremu sa zaštitnim faktorom, nositi adekvatnu odjeću, šešire sa širokim rubom. Takođe, preporuka građanima, posebno onima koji rade na otvorenom i visokim temperaturama je da unose što veću količinu tečnosti, izbjegavaju brzu i začinjenu hranu, hronični pacijenti da piju redovnu terapiju. Preporučuje se i umjerena fizička aktivnost“, navodi Niković.
Takođe, s obzirom na činjenicu da je sezona požara, u vazduhu je velika količina zagađujućih čestica, što može pogoršati određene simptome kod hroničnih pacijenata.
Preporuka je i boravak u klimatizovanom prostoru.
„Klime moraju da budu uredno servisirane, a razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne smije da bude preko deset stepeni. Nagli izlazak vani je neka vrsta šoka za organizam. Osobe koje dugo borave na suncu mogu da budu izložene sunčanici, ali i one koji dugo borave u zatvorenim prostorijama gdje je povećana temperatura mogu da imaju simptome toplotnog udara“, ukazuje Niković.
Ističe da u ovim danima moramo da budemo umjereni.
„Nadamo se da će poslije 20. avgusta temperature početi da polako opadaju, te da će trend dolaska pacijenata u zdravstvene ustanove biti manji“, zaključuje Niković u razgovoru za CdM.
CdM