Posljednjih dana, specijalna bolnica Sveti Sava ima za oko 50 odsto više pacijenata sa teškim moždanim udarima. Koga najviše ugrožavaju ove visoke temperature i kako da se zaštitimo, za RTS je govorila dr Tatjana Golubović.
Inače imamo povećan broj pacijenata od kada su počele vrućine, ali je od prošlog vikenda do danas posebno povećan broj pacijenata sa teškim moždanim udarima. Odjeljenje intenzivne njege je puno ovih dana.
Prema riječima dr Golubović, do povećanja broja teških moždanih udara u ovom periodu ljeta došlo je zato što su mehanizmi prilagođavanja, posebno kod starijih ljudi, iscrpljeni tokom ovih dugotrajnih vrućina.
Moždani udari mogu da budu ishemijski i hemoralgijski – prvi se dešavaju zbog začepljenja krvnog suda, a drugi zbog pucanja i izliva krvi u mozak.
– Pod teškim moždanim udarima podrazumijevamo pacijente sa velikim neurološkim deficitima – pacijenti sa potpuno oduzetom jednom stranom tijela, ne mogu da govore i imaju izmjenjeno stanje svijesti – ističe dr Tatjana Golubović.
Kod hemoralgijskih moždanih udara najčešći uzroci su skokovi krvnog pritiska, a kod ovako visokih temperatura dolazi do čestih oscilacija zbog čega se sudovi šire i skupljaju, a kod starijih ljudi čiji su zidovi krvnih sudova trošni oni to ne mogu da izdrže.
Ishemijski moždani udari takođe su pod uticajem temperatura, koje dovode do promjene gustine krvi i koagulacije, pa može da dođe do formiranja trombova.
– Iako su inače rijeđi, trenutno su hemoralgijski moždani udari češći – navodi Golubovićeva.
RTS / Zdravlje.Kurir.rs