Zasićene masti nanose najveću štetu zdravlju jer njihov višak doprinosi pojavi aterosklerotskih plakova u zidovima krvnih sudova i povećava tjelesnu težinu. One se nalaze u puteru, siru, masnom mesu, sladoledu i brzoj hrani.
Naučnici sa Univerziteta u Aberdinu otkrili su da pet sati fizičke aktivnosti nedjeljno transformiše način na koji tijelo sagorijeva zasićene masti i pokreće proces njihovog korišćenja kao energije. Nema povećanja mase potkožnog masnog tkiva. Rezultati studije objavljeni su u časopisu „Nature Communications“.
Istraživaće je interesovalo kako tijelo koristi različite vrste masti u zavisnosti u kakvoj je kondiciji osoba. Da bi odgovorili na to pitanje sproveli su eksperiment sa dvije grupe ispitanika. U prvoj grupi su bili sportisti, a u drugoj osobe sa dijabetesom tipa 2 koji su se malo ili nimalo bavili sportom. Obje grupe su redovno vježbale tokom osmonedjeljne studije, prenosi sajt „abdn.ac.uk“.
Prije i poslije eksperimenta, dobrovoljcima su date male količine različitih masti kroz injekcije i imali su magnetnu rezonancu da vide kako se različite vrste masti ponašaju unutar njihovih mišićnih ćelija.
Ispostavilo se da se među sportistima zasićene masti intenzivno koriste tokom fizičke aktivnosti kao „poželjni izvor energije“. U početku, tijelo neobučenih učesnika sa dijabetesom prvenstveno je „skladištilo“ ove masti, akumulirajući ih u obliku potkožne masti.
Međutim, nakon završetka programa obuke, metabolizam zasićenih masti kod ispitanika sa dijabetesom postao je sličan onom kod sportista. Ovo ne samo da je dovelo do gubitka težine, već je i poboljšalo regulaciju glukoze u tijelu.
Politika