U Srbiji ljekar opšte prakse ima platu oko 900 eura, specijalista 1.100, subspecijalista oko 1.200, a medicinske sestre i tehničari u prosjeku 570, podaci su Demostata.
U regionu, najviše zarađuju ljekari u Rumuniji, gde specijalista zarađuje 4.000 eura, subspecijalista 7.000, a medicinska sestra ili tehničar oko 1.700 eura.
U Sloveniji su plate ljekara specijalista od 2.000 do 3.000, u Hrvatskoj i Crnoj Gori od 2.500 do 2.900, u Bosni i Hercegovini, Albaniji i Bugarskoj oko 2.000, a u Sjevernoj Makedoniji oko 1.500 eura.
Život sa platom od hiljadu eura, posebno u Beogradu, najskupljem gradu u regionu, prema podacima za 2023. sajta Numbeo koji daje pregled troškova života širom sijveta, dodatni je izazov.
U Srbiji je stopa inflacije bila među najvišima u Evropi, a glavni pokretač su cijene hrane.
Plata potrebna za život u Srbiji je oko 144.000 dinara, a nema je čak 87 odsto stanovništva, objavila je nevladina organizacija Centar za politike emancipacije.
Posljednjih godina usljed olakšanih uslova za dobijanje posla u inostranstvu, stotine zdravstvenih radnika nastavili su karijeru van Srbije, a veliki broj ljekara prelazi u privatnu praksu.
Put od državne do privatne prakse prešla je i dr Gorica Đokić, specijalistkinja neurologije. Poslije 23 godine rada u državnoj bolnici za psihijatriju Laza Lazarević otvorila je privatnu ordinaciju.
-Nema veze ni sa novcem, ni sa ustanovom, jako mi nedostaju moji pacijenti iz ‘Laze’, ali sa zdravstvenim stanjem nisam mogla da izdržim više – kazala je dr Đokić koja je sa dvodecenijskim stažom pre tri godine imala platu oko 150.000 dinara i kaže da joj nije isplativije da radi privatno.
Najniže plate ljekara u Srbiji u regionu su „realnost”, upozorava dr Đokić, predsjednica Sindikata ljekara i farmaceuta.
-Ljekar specijalista u manjem mjestu, bez dežurstava ima oko 1.200 ili 1.300 eura.
Većina zdravstvenih ustanova gleda da plati dežurstva, ali dešava se i da, umjesto toga, ljudi dobijaju slobodne dane koje ne mogu da iskoriste – ukazuje ona.
Sindikat je nezadovoljan što, iako to zakon propisuje, osnovice zarada u zdravstvenom sistemu nijesu ujednačene, kaže.
-Diskriminišuće su za ljekare, jer je osnovica za medicinske sestre i tehničare u tri navrata dizana. Oni su naši saradnici i jako ih volimo i poštujemo, ali iznosimo činjenice – kaže dr Đokić.
Osnovica za medicinske sestre i tehničare je 5.372 dinara, a za ljekare je 4.783 dinara, prema podacima ovog sindikata.
Nadležni su povećanje plata obrazlagali sve češćim odlascima medicinskih sestara i tehničara na rad u inostranstvo, ali je u proteklih 10 godina iz zemlje otišlo i blizu 6.000 ljekara, upozorava dr Đokić.
Ministarstvo finansija je obavijestilo sindikat da bi ovaj problem mogao da se riješi do početka 2025. godine.
-Nadali smo se da će svi mladi ljekari koji su požrtvovano radili tokom pandemije kovida biti primljeni, što je prethodna ministarka obećala, a nije ispunjeno. Treba da zadržimo mladi kadar u našoj zemlji. Sve manje studenata upisuje Medicinski fakultet, pokazuje i ova godina na Beogradskom univerzitetu – primećuje dr Đokić.
Tokom 15 godina, i ograničeni broj specijalizacija je doveo do manjka ljekara.
-Od kolega koji su otišli u inostranstvo ili u privatnike, rijetko ko kaže da je razlog bio novac, uglavnom kažu uslovi rada i rukovođenje, međuljudski odnosi – kaže dr Đokić.
IZVOR: BBC News