Kako je Rađa objasnio, reč je o deci sa složenim hroničnim oboljenjima koju njeguju i o kojima brinu roditelji, članovi porodice, porodični ljekari i Hitna pomoć, a među djecom je mnogo zavisnih od raznih pomagala.
Palijativni tim će svojim malim pacijentima pristupiti na holistički način, i to ne samo njima, već i članovima porodice koji takođe prolaze kroz teška vremena, dodao je on.
Palijativni tim koji brine o djeci počeo je sa radom u ponedeljak, 16. septembra, a vođa tima je doktor Julije Meštrović.
„Naš tim je počeo sa radom u ponedjeljak. Čine ga dva ljekara – Julije Meštrović, šef našeg mobilnog tima, i Branka Polić, koja će zajedno sa diplomiranom medicinskom sestrom Mirandom Brati raditi po pozivu i odlaziti u stanove i kuće malih pacijenata. Za sada imamo podatak da na našem području oko 40 djece ima neizlečive bolesti i da su osobe sa invaliditetom zavisne od raznih aparata“, rekao je Rađa.
Sa ovim timom, naglasio je, želimo da ova djeca imaju manje potrebe da idu u bolnicu ili da im se pomaže kod kuće.
Za područje Splitsko-dalmatinske županije planirano je, kaže, ukupno šest timova za palijativno zbrinjavanje, ali za sada su ugovorena samo tri tima, a ovaj dječji tim je četvrti. Namjeravamo da popunimo još dva tima, dodao je on.
Bivši direktor splitskog KBC-a, a sada šef palijativnog tima Julije Meštrović rekao je da žele napraviti registar koji bi sadržavao sve potrebne podatke o takvim pacijentima u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Tim će, u saradnji sa porodičnim ljekarima i ljekarima primarne zdravstvene zaštite, pratiti male pacijente. Pri tome će im biti potrebna saradnja sa bolničkim pedijatrima, ali i patronažnim sestrama, psiholozima, stomatolozima, logopedima, fizijatrima i drugim specijalnostima jer se, kako su istakli, ranom intervencijom mogu spriječiti neke komplikacije. Pored toga, naglasili su da je, uz male pacijente, podrška potrebna i članovima njihovih porodica.
Hina zdravlje