Maloljetnici počinju vrlo rano da koriste psihoaktivne supstance. Imali smo situacije kada su neki sa 12 i 13 godina već u problemu zavisnosti – kazao je Dušan Raspopović, sudski vještak sa decenijskim iskustvom u borbi protiv narkomanije, dodajući da je broj maloljetnih osoba koje koriste psihoaktivne supstance u porastu, te da je veliki problem što se do njih vrlo lako dolazi.
On je istakao da ne postoji tačan podatak o broju mladih koji konzumiraju narkotike i naglasio da su psihoaktivne supstance lako dostupne na ilegalnom tržištu, najčešće u blizini škole.
– Do narkotika se vrlo lako dolazi, dostupni su na ilegalnom tržištu, najčešće u blizini škole ili njima poznatim mjestima gdje znaju da mogu da ih kupe – kazao je Raspopović.
Upozorava da su uličnim dilerima vrlo često ciljna grupa upravo maloljetnici te da ih oni nerijetko „regrutuju“ i zloupotrebljavaju.
– Čak ih i angažuju u nekim primorskim opštinama, gdje ih i zaduže da nose određene pošiljke na određena mjesta, na taj način izbjegavajući da oni budu lišeni slobode. Računaju da će maloljetnici bolje proći zato što su tu kazne mnogo blaže, da će eventualno, zbog manje količine, oni biti kažnjeni samo prekršajno. Oni će za potrebe dilera prodavati drogu, a zauzvrat dobijati količinu droge koju oni upotrebljavaju – kazao je Raspopović.
Posebno zabrinjava, kako ističe, što ulični dileri ne biraju da li su to dječaci ili djevojčice, jer se oni ne libe da budu u blizini škola i školskih dvorišta gdje će pokušati da što veći broj mladih „namame“ i dostave im psihoaktivne supstance. U tom smislu, kaže, došlo je do hapšenja nekih uličnih dilera na Crnogorskom primorju i najavljuje da će se takve akcije u narednom periodu intenzivirati.
Raspopović posebno apeluje na roditelje i prosvjetare da obrate naročito pažnju na adolescente i maloljetnike.
– I da, ako bilo ko primijeti da se nešto čudno dešava, odmah obavijeste nadležne policijske službe da bi na pravi način reagovali i spriječili posljedice i da mladi mogu da se vrate na pravi put. Važno je da se preventivno djeluje kako mladi ne bi bili žrtve dilera i trgovaca psihoaktivnih supstanci – napominje on.
Na upit koliko mladih traži pomoć i odlazi na liječenje, Raspopović navodi da je, nažalost, to rijetkost, te da oni izbjegavaju medicinsku pomoć.
– Nažalost, maloljetnici vrlo rijetko traže pomoć, osim u nekim izuzetnim situacijama, odnosno kada im pozli, pa budu odvedeni u Hitnu pomoć ili Urgentni centar i eventualno nakon toga budu smješteni u neku zdravstvenu ustanovu – kazao je Raspopović.
S obzirom na to da veoma rano počinju da konzumiraju narkotike, prema riječima Raspopovića, mladi pokušavaju da prave neke „pauze“ pa tako koriste jedne supstance, a onda druge, kombinuju ih i u tom njihovom eksperimentisanju prođe dugi niz godina.
– Kad traže pomoć za rehabilitaciju i liječenje, to već bude dugogodišnji staž u pogledu konzumacije supstanci – naglašava ekspert.
Raspopović problematizuje činjenicu da je posljednjih godina primjetan vrlo mali broj kampanja u borbi protiv narkomanije.
– Mladi su praktično prepušteni sami sebi, informišu se putem društvenih mreža i sumnjivih sajtova. Ako nemamo kvalitenu preventivu, ako nemamo dobru razvijenu preventivnu mrežu na svim nivoima, onda prepuštamo mladu populaciju nekim drugim informacijama i ljudima koji mogu da im naštete – upozorava on.
Zato apeluje na medije i obrazovne ustanove da se pojača broj edukativnih predavanja o štetnosti psihoaktivnih supstanci.
IZVOR: Pobjeda