Ograničavanje boravka nevakcinisanoj djeci u vrtićima i školama, ostaje posljednja opcija u slučaju usložnjavanja epidemiološke situacije i lošeg odziva građana na imunizaciju djece mmr vakcinom, kazao je ministar zdravlja dr Vojislav Šimun.
Epidemija malih boginja (morbila) proglašena je u tri crnogorske opštine – Podgorici, Budvi i Rožajama, a početak školske godine i mali obuhvat vakcinama je bio razlog da se razmišlja o izmjenama zakona, kojim bi se onima koji nijesu imunizovani ograničio boravak u kolektivima.
Prema posljednjim podacima IJZCG, u Crnoj Gori u posljednjih pet mjeseci registrovana su 23 slučaja infekcije malim boginjama. Pacijenti su najčešće djeca, koja nijesu vakcinisana – njih 13 koji su mlađi od pet godina, četvoro uzrasta od pet do devet godina, jedno u grupi od 10 do 14 godina. Oboljelo je i četvoro starijih od 40 godina, od kojih je jedno nepotpuno vakcinisano.
Dr Šimun je na pitanje da li će taj resor pokrenuti inicijativu izmjene zakona u vezi sa ograničavanjem boravka nevakcinisane djece u školama i vrtićima, kazao da restriktivne mjere, poput ograničavanja boravka nevakcinisane djece u vrtićima i školama, ostaju posljednja opcija u slučaju usložnjavanja epidemiološke situacije i lošeg odziva građana na imunizaciju.
Ministarstvo zdravlja, IJZCG, pedijatri, ali i mediji već godinama ukazuju i apeluju na roditelje i staratelje da vakcinišu djecu, a zbog toga su otvoreni i dodatni termini u domovima zdravlja, bez zakazivanja i to vikendom.
Dr Šimun ističe da se moraju iscrpiti prvo sve pozitivne mjere, prije nego se pristupi izmjenama zakona ili eventualnim zabranama boravka djece u kolektivima.
Kao jedan od razloga za istrajavanje na apelima i edukaciji navodi činjenicu da su od marta do danas prijavljena samo 23 slučaja, među kojima nije bilo ispoljavanja teže kliničke slike i da trenutno nema pacijenata na bolničkom liječenju usljed morbila.
-Ministarstvo će se fokusirati na pozitivne mjere, koje će uključivati određene benefite za roditelje i djecu koja su u potpunosti vakcinisana prema kalendaru vakcinacije. Cilj je zaštititi zdravlje populacije, a vakcinacija nema alternativu u borbi protiv zaraznih bolesti. Dakle, Ministarstvo će iscrpiti sve sistemske mogućnosti prije potencijalnog razmatranja i uvođenja bilo kakvih restriktivnih opcija – naglasio je dr Šimun.
Na pitanje da li je ipak vrijeme za izmjene zakona, s obzirom na to da je, uz dugoročnu kampanju za povećanje obuhvata vakcinacijom, i dalje nizak procenat vakcinisane djece do dvije godine, on je kazao da su svjesni da kampanje prethodnih godina nijesu dovele do očekivanog porasta obuhvata vakcinacijom među određenim kohortama dječje populacije.
-Izmjena zakona je svakako jedan od pravaca koji se razmatra, ali sa ciljem da se primjenjuju mjere koje će biti efikasne i u skladu s potrebama zajednice. U tom smislu, pored zakonskih mjera, Ministarstvo planira nastaviti s intenziviranjem obrazovnih i informativnih kampanja, kao i uvođenjem dodatnih beneficija za vakcinisanu djecu, kako bi podstakli roditelje da zaštite svoju djecu i širu zajednicu – rekao je on.
Te beneficije još uvijek nijesu izdefinisane. Ministarstvo trenutno analizira ne samo rezultate kampanje i procenat vakcinisanih, već i razloge zbog kojih pojedine mjere nijesu dale očekivane rezultate.
Da se bilježe neki rezultati ovim mjerama, ističe podatak da je u avgustu zabilježeno 1.680 ordiniranih prvih doza MMR vakcine u CG, što je drugi najbolji mjesečni odziv u posljednjih dvadesetak godina.
Ministar je naglasio da je, među osnovcima i srednjoškolcima, najviše nevakcinisanih u Budvi – 26,2 odsto. Najveći obuhvat ima Rožaje, gdje nije vakcinisano 7,6 odsto djece te populacije, dok u glavnom gradu taj procenat iznosi 10,1 odsto.
Među mlađom djecom (rođenom 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023), koja još nijesu pošla u školu ili vrtić, procenat nevakcinisanih je znatno veći, prema podacima koje je iznio ministar zdravlja.
Vakcinacija je obavezna prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a pored malih boginja, obavezna je i protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječje paralize, epidemijskih zauški, rubele, virusnog hepatitisa B i hemofilusa influence tipa B.4.
I pored te zakonske obaveze, za čije kršenje se, u slučaju vakcinacije protiv malih boginja, najčešće izriču opomene ili jednokratne novčane kazne, Ministarstvo priznaje izazove u primjeni restriktivnih izmjena zakona.
Na pitanje zbog čega je to tako, ministar odgovara da strategija uključuje sagledavanje mogućnosti zakonskih izmjena, ali samo uz široki konsenzus svih relevantnih resora, kao i cjelokupne javnosti.
-Radi se o veoma kompleksnom društvenom pitanju koje se tiče ne samo javnog zdravlja, već i prava djece na školovanje, kao i na inkluzivnost sve djece u smislu predškolskog vaspitanja – istakao je dr Šimun.
IZVOR: Pobjeda