Nikola Matunović
Struk. master menadžer u zdravstvu
Ljudski resursi su osnova uspjeha svake zdravstvene organizacije. Aktivnosti upravljanja ljudskim resursima imaju za cilj da doprinesu uspjehu zdravstvene organizacije u obavljanju djelatnosti i moraju podržavati strategiju poslovanja.
Vještina odnosa sa ljudima podrazumijeva u prvom redu vještinu komuniciranja, pregovaranja, rješavanja konflikata i sposobnost razvijanja zajedništva i timskog rada. Potrebno je poznavati kako i na koji način zapošljeni treba da odrade svoj dio posla sa ciljem podizanja kvaliteta rezultata rada i da može da ih uputi u praksu ostvarenja radnog zadatka.
Tim predstavlja grupu individua koje imaju zajednički cilj i u okviru koje se zadaci raspodjeljuju na osnovu vještina pojedinaca. Timski rad je sredstvo koje omogućava prosječnim ljudima da postižu natprosječne rezultate. Tim je grupa ljudi koja posjeduje komplementarne vještine i ima zajedničku misiju, viziju, cilj i međusobnu odgovornost. Da bi organizacija bila uspješna i imala dobru budućnost, neophodan je adekvatan i savremen timski rad.
Tim se definiše i kao instrument organizacije savremenog rada i integralni dio potencijala ljudskih resursa koji se odnosi na ukupna znanja, vještine, sposobnosti, kreativne mogućnosti, motivaciju i odanost kojom raspolaže neka organizacija. To je skup intelektualne i psihičke energije koju organizacija može angažovati na ostvarenju ciljeva i razvoja poslovanja. (Trifunović, S., Kovac, E., Skorup, A., Skorup, S., 2010.)
Grupa pojedinaca koji zajedno rade u stalnoj grupi je tim, ali svaka grupa ljudi, pojedinaca, nije tim. Tolerancija i međusobno uvažavanje nijesu samo podrazumijevajući- oni su obavezni.
Timski rad je jedini način rada u zdravstvu, tako da je to rad više stručnjaka na postizanju zajedničkog cilja. Takav rad mora biti dobro organizovan i koordiniran od strane vođe tima.
Dokazano je da timski rad u zdravstvu poboljšava produktivnost, povećava kvalitet zdravstvenih usluga. Postoje autori koji samo značenje ovog pojma objašnjavaju nazivom riječi kao akronim engleske riječi team:
Together (zajedno)
Everyone (svi)
Achieve (postižu)
More (više).
Ono što nije moguće pronaći u samo jednom čovjeku, izvjesno je moguće u timu. Ono što je potrebno da bi jedan tim u zdravstvu bio uspješan jeste: odgovarajuća veličina, komplementarne vještine njegovih članova, zajednička odgovornost, zajednički cilj, specifični i dostižni ciljevi.
Menadžeri ljudskih resursa u zdravstvu imaju veoma važan zadatak u formiranju uravnoteženih i produktivnih timova koji su osnova savremenog poslovanja u pravom smislu te riječi i njihova se uloga ne završava oformljavanjem tima.
Timski rad u zdravstvu podrazumijeva saradnju između različitih zdravstvenih profesionalaca sa ciljem pružanja kvalitetne i sveobuhvatne njege pacijentima. Takav rad omogućava integraciju različitih znanja i vještina kako bi se efikasno zadovoljile sve potrebe pacijenata.
U timskom radu obično učestvuju ljekari, medicinske sestre, farmaceuti, fizioterapeuti, socijalni radnici i drugi stručnjaci. Ključni elementi uspješnog timskog rada su:
- Jasna komunikacija– pravovremena i transparentna razmjena informacija među članovima tima,
- Podjela odgovornosti– svaki član tima ima jasno definisanu ulogu i doprinosi svojom stručnošću,
- Poštovanje i povjerenje– efikasan tim se zasniva na međusobnom poštovanju i uvažavanju različitih stručnih znanja,
- Fokus na pacijenta– svi članovi tima rade zajednički kako bi pružili što bolju njegu pacijentu/ bolesniku,
- Kontinuirana edukacija– timovi često uče jedni od drugih, dijeleći iskustva i znanja radi unaprijeđenja prakse.
Ovakav pristup povećava šanse za bolji ishod liječenja, smanjuje greške i poboljšava zadovoljstvo pacijenata.
U zdravstvu je ustaljen običaj da vođa tima bude ljekar bez obzira na to kakve su mu stvarne sposobnosti. Vođa tima treba da zna da organizuje i upravlja, da ima dobru komunikaciju u radu sa ljudima, da uvažava tuđe mišljenje, da je sposoban da rješava probleme i da posjeduje sposobnost logičkog rasuđivanja i zaključivanja.
Tim se razlikuje od grupe, prije svega po tome što se u okviru timskog rada zahtijeva istovremeno i individualna i zajednička odgovornost članova i posvećenost zajedničkom cilju. Osim zajedničkog pristupa i uzajamnog dopunjavanja uloga, komplementarnosti znanja i vještina kao i posvećenost zajedničkoj svrsi djelovanja što timskom radu u zdravstvu daje identitet.
Kada postoji jasna podjela rada od strane rukovodioca tima, kontrola, planiranje i motivacija članova, kao i poznavanje djelokruga rada svih članova tima od strane rukovodioca tima, efektivnost i efikasnost moraju biti odlike zdravstvene organizacije. Ako je tim ključ uspjeha za liječenje i njegu bolesnika, onda je samim tim i zdravstvene organizacije.
U zaključku možemo reći da timski rad u zdravstvu predstavlja ključnu komponentu produktivnosti, efikasnosti, kveliteta, zadovoljstva uslugom, zadovoljstva poslom i rezultata.