U Crnoj Gori nakon početnih dobrih rezultata u imunizaciji djevojčica od devet godina, interesovanje opada. Nije se mnogo uradilo ni na adekvatnoj informisanosti o koristi vakcinacije dječaka.
Vakcina protiv humanog papilloma virusa (HPV), ukoliko se primi na vrijeme, može spriječiti devet od deset slučajeva raka grlića materice, raka anusa i genitalnih bradavica. Iako je bezbjednost vakcine dokazana u brojnim studijama i već je dato oko 500 miliona doza u 140 zemalja svijeta, u Crnoj Gori nema prevelikog interesovanja za zaštitu djevojčica i dječaka od HPV virusa.
Epidemiolog Instituta za javno zdravlje, dr Milko Joksimović u razgovoru kaže da je sami početak HPV vakcinacije i period dok je fokus bio samo na imunizaciji djevojčica uzrasta devet godina dao solidne rezultate, ali je nakon toga sve zavisilo od kampanje te ustanove i agilnosti još tri do četiri doma zdravlja. Ostali, tvrdi, za sada nisu pokazali dovoljano preduzimljivosti, počev od menadžmenta zdravstvenih ustanova, preko lokalnih zajednica, pa i dijela zdravstvenih radnika.
Preporuke za HPV vakcinaciju u Crnoj Gori, od februara 2024. godine uključuju djevojčice/djevojke i dječake/mladiće nekoliko uzrasnih grupa i to: od devet do 14 godina, što je primarna ciljna grupa za vakcinaciju prema preporukama SZO, od 15 do 18 godina, što je sekundarna ciljna grupa prema preporukama SZO i podrazumijeva vakcinaciju onih koji nisu vakcinisani na vrijeme (prije 15. rođendana), od 19 do 26 godina, pri čemu se u ovoj grupi vakcinacija prije svega preporučuje onima koji nisu stupili u seksualne odnose.
Pored navedenih, omogućena je i vakcinacija osoba u posebnom riziku u uzrastu od 27 do 45 godina, pri čemu je vakcinacija striktno ograničena na: HIV pozitivne osobe, MSM osobe, transrodne osobe i žene kod kojih se planira intervencija na grliću materice ili je ista učinjena u prethodnih mjesec dana. Vakcinacija ovih grupa sprovodiće se do daljeg samo u Institutu za javno zdravlje.
U Crnoj Gori za osobe muškog pola HPV vakcina je dostupna od februara 2024. godine, a uzrasne grupe su iste kao i za osobe ženskog pola, s tim da je uzrasna grupa od 9 do 14 godina ključna za oba pola. Nažalost, još uvijek se nije mnogo uradilo na adekvatnoj informisanosti o koristi vakcinacije dječaka.
Ovom vakcinom, ako je data na vrijeme, može se spriječiti 9 od 10 slučajeva raka grlića materice, raka anusa i genitalnih bradavica, te u nešto nižem procentu, ali i dalje značajno, smanjuje rizik od raka usne duplje i ždrijela, vagine, vulve i penisa.
Bezbjednost je dokazana brojnim studijama i iskustvom primjene dugih 18 godina u 140 zemalja svijeta, pri čemu je distribuirano oko 500.000.000 doza HPV vakcina do sada.
Najkompetentnije tijelo za procjenu bezbjednosti vakcina, Globalni savjetodavni komitet SZO, je nakon nekoliko razmatranja ubjedljivih naučnih dokaza ovu vakcinu okarakterisao kao izuzetno bezbjednu.
-HPV vakcinu smo uveli u okolnostima gdje imamo najniže obuhvate rutinskim vakcinama od kada vršimo imunizaciju i praćenje. Kao što je poznato obuhvat MMR vakcinom je na istorijskom minimumu, a obuhvat svim drugim vakcinama je doživio pad u manjoj ili većoj mjeri. Početak vakcinacije i period dok je fokus bio samo na jednom godištu (uzrast devet godina), pokazao je solidne rezultate, došlo se do 31-32 odsto vakcinisanih djevojčica.
Međutim, nakon toga je skoro sve zavisilo od kampanje Instituta i agilnosti još tri do četiri doma zdravlja. Svi ostali za sada nisu pokazali potrebni nivo agilnosti, počev od menadžmenta pojedinih zdravstvenih ustanova, preko lokalnih zajednica, pa i dijela zdravstvenih radnika.
Dobre rezultate dale su kampanje vakcinacije vikendima, povremeno intenziviranje medijske kampanje i pozivi putem SMS poruka. Ipak, to nije održivo rješenje i ne može da zamijeni sistematske preglede, aktivnu komunikaciju na relaciji ljekar-roditelj, volju i upornost menadžmenta domova zdravlja – istakao je dr Joksimović.
Nivo prihvatanja HPV vakcine je dijelom i znak emancipacije društva, pa borba za sve navedeno ne smije stati. U tom smo do sada imali svesrdnu podršku medija, bez čije pomoći bi implementacija ove vakcine bila skoro neizvodljiva, čekamo dio zdravstvenih ustanova, NVO sektor i sektor obrazovanja da pomognu.
Vijesti.me