Povodom obilježavanja 15. oktobra – Međunarodnog dana bijelog štapa, Savez slijepih Crne Gore organizovao je panel diskusiju pod nazivom Više od pomagala.
Prisutnima se obratio Andrija Samardžić, predsjednik Saveza slijepih Crne Gore koji je podsjetio da je ovaj značajni datum ustanovljen 1964. godine, kada je tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Lindon B. Džonson, proglasio 15. oktobar kao Dan bijelog štapa.
Od tada, širom svijeta, ovaj dan se obilježava s ciljem podizanja svijesti o pravima, mogućnostima, dostignućima, kao i izazovima s kojima se suočavaju osobe oštećenog vida. Dan bijelog štapa postao je sinonim za borbu za samostalnost, slobodu, samopouzdanje i vjeru u vlastite sposobnosti osoba oštećenog vida.
Istovremeno, kako je naglasio Samardžić, bijeli štap je simbol nezavisnog kretanja i životnog samopouzdanja, a ne samo jednostavno pomagalo za svakodnevno funkcionisanje.
Na panelu “Više od pomagala” predstavljeni benefiti i rezultati obuke za samostalno kretanje uz pomoć bijelog štapa (FOTO: Mediabiro)
-Panel diskusija koju smo organizovali predstavlja priliku da se iz perspektive državnih institucija, organizacija osoba s invaliditetom, kao i samih korisnika bijelog štapa, osvrnemo na trenutnu situaciju u oblasti samostalnog kretanja osoba oštećenog vida, kao i na njihove svakodnevne izazove – poručio
je on.
Prošlogodišnji Dan bijelog štapa obilježen je početkom obuke za instruktorke i instruktore za samostalno kretanje uz pomoć bijelog štapa. Tokom obilježavanja ovogodišnjeg datuma Dana bijelog štapa predstavljeni su rezultati obuke. Deset osoba oštećenog vida iz Podgorice, Bara i Nikšića prošlo je obuku i sada mogu samostalno da se kreću.
Irena Rakočević, direktorica direktorata za zaštitu i jednakost lica s invaliditetom podsjetila je da je Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava nadležno za koordiniranje politika o jednakosti lica sa invaliditetom.Ona je napomenula da je direktorat za zaštitu lica sa invaliditetom ponovno osnovan krajem februara ove godine , te da je prvi korak koji je sproveden u okviru Direktorata, kreiranje izvještaja koji govori što je urađeno u prethodne dvije godine kada je u pitanju Strategija za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti koja je krovni strateški dokument koja se bavi ovom temom.
-Analiiza stanja je pokazala da postojeći trend ostvarenosti indikatora učinka nije bio na zadovoljavajućem nivou. To znači da svi standardi koje smo bili dužni da ispoštujemo nisu bili poštovani, ni kada je u pitanju fizički pristup. Još 2008.godine je donešen zakon po kojem su svi državni i lokalni organi bili obavezni da obezbijede pristupačnost licima sa invaliditetom. Dosta toga je urađeno, međutim, ono što je zabrinulo komisiju koja je radila na ovom izvještaju jeste da do kraja februara ove godine nismo dobili konačan spisak svih objekata u državnoj svojini koje je trebalo prilagoditi – kazala je ona i dodala da je pored toga jako bitna pristupačnost informacijama, javnom prevozu i javnim površinama.
Govoreći o brojnim izazovima sa kojima se susreću osobe sa invaliditetom, Goran Macanović, izvršni direktor Saveza slijepih Crne Gore kazao je na panelu, da kao ključni izazov izdvaja sam odnos društva prema fenomenu invaliditeta.
Na panelu Više od pomagala predstavljeni benefiti i rezultati obuke za samostalno kretanje uz pomoć bijelog štap.
IZVOR: Pobjeda.me