CAR T-ćelijska genetska terapija, koja se obično koristi kod pacijenata sa rakom, mogla bi dovesti do izlječenja lupusa, tvrde stručnjaci. Ljekari su veoma uzbuđeni zbog novog revolucionarnog tretman za lupus koji genetski modifikuje pacijentove ćelije da bi se borile protiv ove autoimune bolesti i mogao bi da eliminiše potrebu za doživotnom terapijom.
Lupus može da varira od blagog do teškog, sa simptomima koji uključuju bol u zglobovima, probleme sa kožom, umor i upalu glavnih organa. Pacijenti često moraju da uzimaju ljekove cijelog života, od ibuprofena do steroidnih tableta i injekcija, ili drugih imunosupresiva ili bioloških ljekova.
Smatra se da oko 5 miliona ljudi širom svijeta ima ovaj problem, koje uglavnom pogađa žene.
U Velikoj Britaniji, tri pacijenta su primila terapiju CAR T-ćelija za najozbiljniji oblik lupusa, koji može biti opasan po život i uzrokovati oštećenje srca, pluća, mozga i bubrega. U Njemačkoj, pacijenti koji su primali novi tretman sada su u remisiji i ne moraju da uzimaju ljekove za lupus.
Prof. Ben Parker, konsultant za reumatologiju u Kraljevskoj bolnici u Mančesteru vjeruje da bi ovo otkriće moglo da značajno unaprijedi liječenje pacijenata sa lupusom i da može dovesti do izlječenja ove bolesti.
– Lupus je bolest koja zahtijeva doživotne ljekove, ali ova terapija ima potencijal da to promjeni, što je nevjerovatno uzbudljivo. Ova revolucionarna nova terapija označava značajnu prekretnicu u našem istraživanju lupusa – kazao je prof. Parker.
Do sada se terapija CAR T ćelijama uglavnom koristila kod pacijenata sa rakom, ali istraživači vjeruju da bi mogla da liječi niz drugih bolesti. Djeluje tako što genetski modifikuje ćelije kako bi omogućio sopstvenom imunološkom sistemu da prepozna i napadne problematične ćelije, nudeći ljudima mogući lijek.
Prvi britanski pacijent, 32-godišnja žena po imenu Ketrin, liječena je u Nacionalnom institutu za istraživanje zdravlja i njege Mančesterske kliničke istraživačke ustanove u Kraljevskoj bolnici u julu.
Dva druga britanska pacijenta podvrgnuta su liječenju u bolnici Univerzitetskog koledža, a jedna od njih, 50-godišnja Katie Tinkler, primala je terapiju CAR T-ćelijama u ove nedjelje.
Pacijenti koji primaju novi tretman biće praćeni 15 godina da bi se u potpunosti procjenili njegovi efekti. Ljekari se nadaju da bi terapija CAR T ćelijama mogla da ispravi osnovni defekt lupusa i potencijalno izliječi one sa najozbiljnijim oblikom bolesti.
Ljudima koji su podvrgnuti novom liječenju je potreban 10-dnevni boravak u bolnici i upozoreni su na moguće neželjene efekte. Ovo uključuje njihov imuni sistem koji je veoma podložan infekciji nekoliko nedjelja ili nekom drugom stanju koje uzrokuje da imuni sistem pređe u prenapon.
Međutim, mnogi pacijenti čiji se lupus pogoršava i kod kojih možda dolazi do otkazivanja bubrega, na primjer, mogu odlučiti da su rizici vrijedni toga.
– Nevjerovatno je uzbudljivo vrijeme da sada ponudimo ovaj način liječenja pacijentima sa lupusom kroz ovo kliničko ispitivanje. Nadamo se da će to obezbjediti pozitivne rezultate i revolucionisati opcije liječenja za pacijente sa bolešću – rekla je dr Eleni Tolouli, direktorka odjeljenja za transplantaciju matičnih ćelija odraslih u Mančesterskoj kraljevskoj ambulanti.
IZVOR: Theguardian.com