Fond za zdravstveno osiguranje formiraće radnu grupu koja će inicirati izradu pravilnika za rehabilitaciju onkoloških pacijenata. Iz Ministarstva zdravlja su naveli da će radna grupa definisati kategorije tih pacijenata, a na osnovu jasnih kriterijuma omogućiće im se efikasna i dostupna rehabilitacija u skladu sa standardima.
To je dogovoreno na nedavno održanom sastanku kojem su prisustvovali državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja mr Mirjana Vlahović, generalni direktor Direktorata za zdravstvenu zaštitu dr Ognjen Delić, direktorica Instituta za onkologiju dr Sanja Lekić, direktorica Klinike za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju Kliničkog centra Crne Gore dr Sonja Nejkov, kao i direktorica NVO Diši Maja Gardašević.
Gardašević je kazala Pobjedi da je raduje činjenica da će se najranjivijoj kategoriji stanovništva omogućiti da koristi usluge Instituta ,,Dr Simo Milošević“ u Igalu, kao i da je bilo krajnje vrijeme da se čuju problemi onkoloških pacijenata.
Ona je kazala da su taj zahtjev inicirali onkološki pacijenti, jer je to njima bilo u samom vrhu prioriteta.
– Na sastanku smo govorili o problemima sa kojima se suočavaju, da vidimo koje grupe pacijenata bi mogle da koristi ove usluge – rekla je Gardašević.
Dodaje da je na sastanku puno značilo iskustvo dr Sonje Nejkov, te da se razmatrala mogućnost da se onkološkim pacijentima sa propratnim dijagnozama, poput reumatoloških, i onih pacijenata koji su tek operisani, daje prioritet za rehabilitaciju.
Gardašević je kazala da su na sastanku govorili o jačanju primarnog sektora zdravstvene zaštite po pitanju ovih stvari, te da su iznijeli dosta prijedloga koje radna grupa sigurno može da riješi.
Iz Ministarstva zdravlja pojašnjavaju da je tokom sastanka konstatovano da je većini onkoloških pacijenata kontraindikovana fizikalna rehabilitacija, jer se kroz inicijativu ove NVO upravo zahtijevalo da svi pacijenti imaju mogućnost ovakvog tretmana.
– Takođe je istaknuto da onkološki pacijenti, kojima je indikovana stacionarna fizikalna rehabilitacija, ostvaruju to pravo – kazali su iz Ministarstva zdravlja.
Problemi sa komisijama i bolovanjem
Maja Gardašević se osvrnula na problem rješenja prvostepene komisije za dodjelu lične invalidnine i tuđe njege, te na to što su pojedini pacijenti sa udaljenim metastazama odbijeni, iako su po zakonu imali pravo na to.
Ona je podsjetila na proteste onkoloških pacijenata zbog toga, od kojih je posljednji održan prije dvije sedmice ispred Ministarstva zdravlja, te da su očekivali da se neko iz tog resora pojavi i obrati onkološkim pacijentima.
– Na protest je izašlo nekoliko onkoloških pacijenata koji su došli čak iz Rožaja, sa Cetinja, iz Kotora… svi su imali udaljene metastaze. Ono što je dobro jeste da su nas oni sigurno čuli, poslali smo jasnu poruku. Istrajaćemo u tome da se preispitaju sve odluke koje su sporne i nijesu u skladu sa zakonom, a tiču se rješenja za ličnu invalidninu – kazala je Gardašević.
Ona je kao primjer dala nalaze za dvije onkološke pacijentkinje, jedna sa dijagnozom timusa, druga sa dijagnozom karcinoma dojke, metastazama na kostima i multiplom sklerozom, a obje je komisija odbila za dodjelu lične invalidnine, koja je nešto oko 300 eura mjesečno.
– To ćemo uvijek javno objavljivati, o tome ćemo uvijek glasno pričati i naravno da ćemo tražiti preispitivanje takvih odluka – rekla je Gardašević.
Dodaje da je sigurna da je glas onkoloških pacijenata ministar zdravlja Vojislav Šimun jako dobro čuo, te da nešto mora preuzeti po ovom pitanju.
– Ovo su gorući problemi, ne mogu da govore da rade nešto za najranjivije kategorije društva, a da dopuste da se ovakve situacije dešavaju i da ovakve odluke potpisuju ljekari – poručila je Gardašević.
Pobjeda / Primorski portal