Prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali najavio je da će od 1. januara sistem obračuna zarada zaposlenih u zdravstvu biti promijenjen tako što će akontacija za tekući mjesec biti 50 odsto od plate, te tako više neće biti nikakvih nejasnoća u vezi sa obračunom.
Mali je objasnio da je taj obračun do sada vršen na osnovu broja radnih sati koji se svakog mjeseca menja i dodao da je sa sindikatima već razgovarano o visini obračuna akontacije, navodi se na sajtu Vlade Srbije.
On je podsjetio na to da se sistem Iskra za obračun zarada zaposlenih u javnom sektoru primjenjuje već nekoliko godina unazad i da preko njega više od 360.000 zaposlenih prima platu.
U prethodnih par dana pojavila se samo jedna nejasnoća kod zaposlenih u zdravstvu oko visine akontacije za tekući mjesec. Naime, sistem obračunava visinu akontacije za tekući mjesec na osnovu broja radnih sati iz prve polovine tog mjeseca i to je ono što je bila nejasnoća, budući da se broj radnih sati iz mjeseca u mjesec mijenja, precizirao je on.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar naveo je da zaposlenima u ovom sektoru, uz obrazloženje i razumijevanje Ministarstva finansija, mnogo znači da se zarada obračunava po drugom principu.
Na prvom sastanku sa Ministarstvom finansija zaposleni su taj problem riješili tako da se isplata zarada podijeli na dva puta u mjesecu, rekao je Lončar i naglasio da se tu neće stati jer se već nastavljaju razgovori sa predstavnicima sindikata i Ministarstva finansija kako bi taj sistem bio unaprijeđen.
Članovi Vlade usvojili su Zaključak o saglasnosti da Ministarstvo zdravlja preduzme sve mjere iz svoje nadležnosti radi zapošljavanja 100 najboljih diplomaca medicinskih fakulteta i 200 diplomaca srednjih medicinskih škola u zdravstvenim ustanovama u Srbiji, u skladu sa kadrovskim planovima zdravstvenih ustanova i finansijskim planom Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Ova mjera se donosi radi daljeg podsticanja pozitivne selekcije kadrova u zdravstvenom sistemu i omogućiće mladim ljekarima, zdravstvenim tehničarima i medicinskim sestrama da rade i usavršavaju se u svojoj zemlji, čime se čini krupan korak ka sprječavanju odlaska mladih iz Srbije, što doprinosi daljem razvoju srpske medicine.
IZVOR: Politika.rs