Simpozijum o dijabetesnom stopalu održaće se u Baru, 24. i 25. maja, u organizaciji Udruženja endokrinologa Crne Gore, sa učešćem stručnjaka iz regiona i svijeta, obavijestila je dr Valentina Kalinić.
– Pred onima koji žele da se bave dijabetesnim stopalom je težak put. To su entuzijasti među ljekarima i medicinskim osobljem. Zahvalna sam brojnim kolegama koji su potvrdili ućešče na simpozijumu, a nadam se da će odabir tema kao i skup, pored upoznavanja i zbližavanja, poslužiti da makar malo obuzdamo pošast – dijabetesno stopalo, radeći na prevenciji i liječenju dijabetesa. Zato očekujemo od učesnika programa da u svojim referatima ponude možda neke nove smjernice, a od svih drugih i kreativna pitanja. Jedino tako ćemo postavili osnove i oformiti tim za praćenje i liječenje dijabetesnog stopala. Jedan od učesnika i predavača biće dr Oleg V. Udovichenko, iz Izraela, koji će sa ekipom sestara, pedikira i kolega održati radionicu, sa zdravim i bolesnim stopalom – kaže dr Kalinić.
Ona dodaje da će na skupu pokrenuti inicijativu za osnivanje regionalnog udruženja za dijabetesno stopalo, sa članstvom predstavnika iz bivših republika Jugoslavije, a koji bi se sastajali u Baru.
– Očekujem od učesnika Simpozijum o dijabetesnom stopalu podršku i pomoć kako bismo ovu priču izdigli na viši nivo – poručila je endokrinolog dr Valentina Kalinić.
Ona je podsjetila da je u Baru egzistira Udruženje „Plavi krug“, koje okuplja oboljele od dijabetesa. Nedavno je dr Kalinić učestvovala na „Danima dijabetesa BiH“ u Brčkom distriktu.
– Predstavljala sam Crnu Goru ispred Saveza dijabetičkih društava Crne Gore, gdje sam promovisala našu državu, rad udruženja i održala stručno predavanje na temu „Dijabetičko stopalo, da li mu dovoljno pridajemo značaja?“. Takođe, članice naše NVO, Ana Brajković i Tamara Šušić, prisustvovale su predavanjima. Događaj je imao međunarodni karakter, na kojem smo razmijenili iskustva sa predstavnicima iz država regiona. Tako je, predsjednik udruženja iz Brčkog, Đorđe Vuković, prezentovao stanje pacijenata (dijabetes tip 1) u ovom distriktu. On je obavijestio da njihovi pacijenti, bez obzira na godine, imaju pravo na senzore na teret tamošnjeg fonda zdravlja. Ovim putem još jednom apelujem na nadležne da promijene pravilnik u Crnoj Gori kojim se određuje da to pravo kod nas ne ostvaruju svi oboljeli od dijabetesa, već postoji starosna kategorija. Senzor je potreban svakom pacijentu bez obzira na tip dijabetesa, godine pacijenta i njegovo zanimanje.
U Bosni pacijenti imaju pravo na besplatne senzore
– Učesnici na „Danima dijabetesa BiH“ a koji su iz te države, svi su imali senzore, bez obzira na uzrast. Moja pacijentkinja je takođe imala senzor, ali ona sama ga finansira, za razliku od ostalih učesnika. Imali smo interaktivne radionice o senzorima i insulinskim pumpama, na kojima su svi razmijenili iskustvo i složili se da im je značajno poboljšan kvalitet života i samokontrole. U svakom momentu je svaki učesnik znao vrijednost glikemije i bez straha su svi mogli da uživaju i druže se. Značaj senzora je ogroman, jer u svakom momentu pacijent ima uvid u to kolika je glikemija, da li stagnira, ili se povećava, ili spušta, da li treba da se koriguje pomoću insulina. Zatim, tu je alarm koji ukazuje na hipoglikemije i hiperglikemije. Uboda tokom dana nema, jer nemaju potrebu da koriste aparat za mjerenje šećera u krvi. Podsjećam, pomoću aparata koliko god puta glikemija da se izmjeri postoji šansa da u rasponu između mjerenja budu velike razlike u vrijednostima šećera u krvi – naglašava dr Kalinić.
Dan