U povodu Hrvatskog dana šećerne bolesti, Hrvatski savez dijabetičkih udruženja (HSDU) obilježio je u utorak 70 godina svog rada te je istaknuta važnost prevencije jer je samo prošle godine 40.000 osoba razvilo šećernu bolest.
U Hrvatskoj je registrovano 395.058 osoba s dijagnozom šećerne bolesti, no procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih od dijabetesa oko 700.000, jer oko 40 posto osoba sa šećernom bolešću nema postavljenu dijagnozu bolesti.
“Živjeti sa šećernom bolešću nije uvijek lako jer to zahtjeva 24 satnu brigu za svoje zdravlje svih sedam dana u sedmici. Važno je zbog toga svakodnevno voditi računa o prehrani, tjelesnoj aktivnosti i redovnom uzimanju terapije kako bi bolest držali pod kontrolom”, rekla je predsjednica Hrvatskog saveza dijabetičkih udruženja Zrinka Mach.
Kako bi se osobe sa šećernom bolešću lakše suočile sa svojom bolešću važno je da znaju da nijesu same, da imaju podršku zdravstvenog tima, porodice, ali i da budu uključene u neku od udruženja osoba s dijabetesom kako bi razmijenili iskustva s onima koji imaju iste probleme i saznali kako drugi žive s tom bolešću, rekla je Mach.
HSDU broji 44 udruženja koje svakodnevno promovišu zdrav način života, bore se za što veći i bolji kvalitet života osoba sa šećernom bolesti, te ističu važnost prevencije, ranog otkivanja, pravovremenog liječenja i sprječavanja hroničnih komplikacija dijabetesa.
Više od polovine oboljelih ima povišen krvni pritisak, a 85 posto ima prekomjernu težinu ili su gojazni. Većina simptoma na početku bolesti nijesu vidljivi, a najčešći su: žeđanje i suvoća usta, nagli gubitak težine, učestalo mokrenje, pojačana glad, umor i iscrpljenost.
Načelnik SK Vuk Vrhovac i predsjednik Hrvatskog društva za dijabetes i bolesti metabolizma pri HLZ-u Dario Rahelić istaknuo je kako su brojke oboljelih u porastu, a zabrinjavajućim je ocijenio da je samo prošle godine 40 tisuća osoba razvilo šećernu bolest.
“To je puno više nego od bilo koje maligne bolesti i zato je izuzetno važno šećernu bolest pokušat spriječiti. Tu mislim i na sprečavanje preuhranjenosti i gojaznosti, jer oni su jedni od glavnih činioca za razvoj šećerne bolesti”, upozorio je.
Na svečanosti su podijeljena priznanja najaktivnijim udruženjima za njihov dugogodišnji rad i podršku osobama sa šećernom bolešću.
Odlukom Hrvatskog Sabora, svake se godine 14. maja obilježava Hrvatski dan šećerne bolesti, a prvi se obilježio 2022. godine.
Hina Zdravlje