Povodom 10. septembra Svjetskog dana prevencije suicida, koji se u svijetu obilježava pod sloganom “Počnimo razgovor”, NVO CAZAS i Centar za prevenciju suicida pozivaju na odgovorno izvještavanje u medijima i prilagođeno komuniciranje na društvenim mrežama kada je u pitanju mentalno zdravlje i suicid, navodi se u saopštenju.
“Osnažiti podršku u zajednici, unaprijediti znanje i snažno se boriti protiv stigme i predrasuda u odnosu na suicid i mentalno zdravlje”, poruka je CAZAS-a I Centra za prevenciju suicida.
Kako su kazali iz ove organizacije, profesionalci koji svakodnevno rade sa osobama sa mentalnim teškoćama upozoravaju da način na koji komuniciramo o temama mentalnog zdravlja, koliko često i sa kakvim porukama često mogu biti okidač za negativne manifestacije mentalnih problema.
“Mentalnim zdravljem se moramo baviti odgovorno te svi – građani, građanke, kreatori sadržaja na društvenim mrežama i mediji, moraju obratiti pažnju kako, kada, na koji način i koje poruke šalju ka javnosti”, kazali su oni.
U saopštenjuju se dodaje da ispunjeni nerijetko senzacionalizmom i rezervisani za ekstremne slučajeve, naslovi, tekstovi i prilozi o suicidu i mentalnom zdravlju u medijima i dalje su u većoj mjeri sredstvo za dobijanje publiciteta, klikova i povećanja vidljivosti samih portala, naloga na društvenim mrežama i medija.
“Tema mentalnog zdravlja mora postojati u javnosti nezavisno od “tragičnih događaja” u crnoj hronici jer se tako može uticati na smanjenje rizika tragičnih činova”, ističu iz CAZAS-a i CZPS-a.
Oni su dalje kazali da nas svakodnevno zateknu naslovi, fotografije, objave i izvještaji medija koji se tiču nerijetko i suicida. Nažalost, kako su ocijenili, u velikom broju slučaja se ovakvi prilozi odnose na tragične događaje, govore i razgovore koji dalje nekontrolisano cirkulišu društvenim mrežama uz razna tumačenja, poruke i reakcije. Na taj način se, dodaju oni, značajna pažnja javnosti usmjeri na temu suicida i mentalnog zdravlja stavljajući prevelik fokus na problem umjesto potenciranja rješenja i podrške koja je potrebna.
“Efekat učestalih samoubistava, kako su pojasnili, u nauci je poznat kao Wertherov efekat koji se evidentira svaki put kada je u javnosti učestalo i pretjerano komunicirana tema suicida jer se na taj način podstiču suicidalne misli kod onih koji već imaju taj problem. Pogotovu su na ovakve sadržaje senzitivni adolescenti kod kojih process sazrijevanja ličnosti nije zaokružen, te često željni da apeluju za pomoć i skrenu pažnju javnosti na sebe bivaju visoko rizična grupa za suicid. U poslednje vrijeme, svjedoci smo da i stručna lica referišu “crnu hroniku” i statistiku šireći defetizam a ne nudeći nikakve konstruktivne opcije. Dijeleći ovakav sadržaj, nekoga podstičemo na to umjesto da šaljemo poruke podrške i dajemo informacije o adresama gdje je pomoć dostupna”, pojasnili su oni.
Kako su dodali, sveobuhvatna sistemska briga o mentalnom zdravlju je izuzetno važna i omogućava da napori koji se čine u različitim oblastima i informacije budu usmjerene ka zaštiti mentanog zdravlja pojedinca i društva.
“Medijski prostor odavno nije ograničen na tradicionalne medije, već se širi i na društvene mreže i tako postaje predmet izučavanja i obrade svih nas kao korisnika društvenih mreža ili influensera koji se njima bave profesionalno. S obzirom da mediji, u svim svojim pojavnim oblicima imaju ogromnu moć uticaja na šire mase, pozivamo vas da odgovorno koristite svoju moć i na korist društva, a to konkretno znači: O suicidu izvještavati šturo, stručno, sa malo detalja, i stavljajući akcenat na ono šta se može uraditi u svrhu pomoći. Ne izvještavati senzacionalnistički o suicidima i prilikom komuniciranja ovih vijesti fokus staviti na edukaciju i upućivanje na servise podrške a ne stavljati statistiku u prvi plan. Apel svima da ne dijele sadržaje na društvenim mrežama gdje se samo izvještava o realizovanim suicidima i statistici, a ne nude se nikakva rešenja”, ističe se u saopštenju.
Građane i građanke, su pozvali da prilikom dijeljenja vijesti i sadržaja na društvenim mrežama o mentalnom zdravlju biraju onaj sadržaj koji je objavljan od strane relevantnih zdravstvenih institucija i organizacija kao i da se suzdrže od negativnog komentarisanja situacija i tema.
“Inflensere i influenserke, kreatore digitalnog sadržaja pozivamo da svoje prisustvo na društvenim mrežama i uticaj iskoriste u svrhu promovisanja pozitivnih poruka podrške i edukaciju a ne na senzacionalizam i crnu hroniku”, naveli su iz CAZAS-a i CZPS-a.
Donosioce odluka i relevantne institucije, su pozvali da ubrzano rade na osnaživanju servisa podrške mentalnom zdravlju i širenju dostupnih kapaciteta za odgovor u kriznim situacijama.
“Škole i psihološko pedagoške službe pozivamo da planiraju i realizuju edukativne aktivnosti u oblastima mentalnog zdravlja sa posebnim fokusom na djecu i mlade čiji su vršnjaci ili članovi porodice izvršili suicid. Zdravstvene radnike i radnice pozivamo da učestalije govore o mentalnom zdravlju i da rade na unaprjeđenju i širenju aktivnosti u zajednici koje su usmjerene na borbu protiv stigme u odnosu na mentalno zdravlje i razbijanje predrasuda”, zaključili su iz CAZAS-a i Centra za prevenciju suicida.
CdM