Apelujemo na građane da ljekove kupuju isključivo u apotekama, poručili su iz Instituta za ljekove i medicinska sredstva (CInMED)
“Povodom tekstova koji su u prethodnom periodu objavljivani u medijima, a tiču se obezbjeđivanja “abortivne pilule“ pacijentima u Crnoj Gori, Institut za ljekove i medicinska sredstva (CInMED) želi da javnosti pruži dodatna pojašnjenja, kako bi se razjasnile neadekvatno interpretirane informacije i ispravila eventualna netačna tumačenja”, navodi CInMED.
Naime, kako kažu, u prenijetom tekstu iznosi se tvrdnja da za ljekove mizoprostal i misoprofen nije okončan proces izdavanja dozvole za stavljanje u promet na tržište Crne Gore (registracije lijeka) u CInMED-u.
“Ističemo činjenicu da proces registracije lijeka nije ni započet budući da nije ni podnijet zahtjev za izdavanje dozvole od strane proizvođača lijeka, odnosno njegovog predstavnika za teritoriju Crne Gore.
CInMED, kao nezavisna regulatorna institucija, nadležan je za izdavanje dozvole za lijek, u skladu sa najvišim evropskim standardima, nakon detaljne procjene kvaliteta, bezbjednosti i efikasnosti lijeka. Međutim, napominjemo da CInMED ne može uticati na odluke podnosilaca zahtjeva o plasiranju njihovih ljekova na tržište Crne Gore. Naime, imajući u vidu da je u pitanju veoma malo tržište, farmaceutske kompanije često ne vide ekonomski interes za sprovođenje dugotrajnog i složenog procesa odobravanja lijeka za veoma mali broj pacijenta”, navodi CInMED
Upravo iz tog razloga, dodaju, zakonom je propisana i mogućnost uvoza lijeka koji nije registrovan u Crnoj Gori.
“Dakle, izdavanje saglasnosti za uvoz lijeka koji nema dozvolu za stavljanje u promet (tzv. interventni uvoz) nije privremeno rješenje, već zakonski propisan mehanizam koji osigurava dostupnost neophodnih ljekova. Ovaj mehanizam je ključan za obezbjeđivanje adekvatnih ljekova svim pacijentima kojima je određeni lijek potreban. Na taj način, svi građani mogu biti sigurni da će im na prijedlog zdravstvene ustanove u kojoj se liječe biti obezbijeđen odgovarajući lijek, čak i u situaciji kada taj lijek nema dozvolu za stavljanje u promet u Crnoj Gori”, ističe CInMED.
Upozoravaju građane da nabavkom ljekova iz nelegalnih izvora dovode svoje zdravlje, ali i život u opasnost.
“Stoga apelujemo na građane da ljekove kupuju isključivo u apotekama, a da se u ovom konkretnom i sličnim slučajevima obrate zdravstvenoj ustanovi, na čiji će zahtjev CInMED odobriti uvoz neophodnog lijeka u najkraćem mogućem roku, čime će se osigurati pravovremeno snabdijevanje pacijenata potrebnim ljekovima”, navodi CInMED
Na kraju,naglašavaju, kako kažu, posvećenost transparentnosti, ažurnosti i pružanju tačnih informacija javnosti.
“Naš cilj je da obezbijedimo da kako mediji, tako i javnost, imaju pristup blagovremenim i provjerenim informacijama, posebno imajući u vidu specifičnost naših nadležnosti. Stoga pozivamo sve medije, istraživače, kao i stručnu javnost koja se bavi temama koje obuhvataju i nadležnosti CInMED-a, da budu slobodni da nam se obrate i uvjeravamo ih da ćemo im, kao i do sada, u najkraćem roku pružiti potrebne informacije i dodatna pojašnjenja, u cilju postizanja visokog nivoa povjerenja između naše institucije i javnosti, a prije svega očuvanja zdravlja pacijenata”, zaključuju u saopštenju.
Portal Analitika