Crna Gora ne posjeduje jasne podatke o broju osoba koje koriste droge. Iako postoji zvaničan registar, u isti se podaci ne unose redovno pa tako ne predstavljaju podatke na koje se možemo osloniti u radu ili pozivati. Generalno, pored ovog registra, i mnogi drugi registri koji bi trebali da postoje, ili nisu adekvatno uređeni u našoj državi, ili uopšte ne postoje, kao što je slučaj sa registrom predoziranja. Sve ovo ukazuje na neophodnost značajnih ulaganja na državnom nivou za uspostavljanje i vođenje evidencije kada je ova oblast u pitanju, a što bi za dalji cilj imalo unaprijeđenje određenih praksi, kao i planiranje usluga na osnovnu jasnih baza dostupnih podataka, kazali su za CdM iz NVO Juventas.
U Crnoj Gori je dostupno nekoliko opcija za liječenje bolesti zavisnosti od droga.
“Jedna od njih je OAT odnosno program opioidne agonističke terapije metadonom ili buprenorfinom, koji se sprovodi u okviru zdravstvenog sistema, i uključivanje u neki od ovih programa podrzumijeva procjenu psihijatra, koji dalje odobrava uključivanje u program i propisuje terapiju”, navode iz ove NVO.
Takođe, JU Centar za rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci Kakaricka gora, jedna je od opcija za liječenje ove vrste zavisnosti, i podrazumijeva 12 mjeseci rezidencijalnog i 12 mjeseci nerezidencijalnog programa, kroz koji se sprovode različite vrste tretmana i podrške, kako individualne tako i grupne.
“Postoji takođe i mogućnost dobijanja podrške i ostajanje u procesu oporavka u okviru NA udruženja. Isto tako, ukoliko ove opcije ne odgovaraju, postoji mogućnost upućivanja na druge opcije liječenja koje su dostupne van naše države”, dodaje NVO Juventas.
Ističu da Crna Gora ne posjeduje jasne podatke o broju osoba koje koriste droge.
“Iako postoji zvaničan registar, u isti se podaci ne unose redovno pa tako ne predstavljaju podatke na koje se možemo osloniti u radu ili pozivati. Generalno, pored ovog registra, i mnogi drugi registri koji bi trebali da postoje, ili nisu adekvatno uređeni u našoj državi, ili uopšte ne postoje, kao što je slučaj sa registrom predoziranja. Sve ovo ukazuje na neophodnost značajnih ulaganja na državnom nivou za uspostavljanje i vođenje evidencije kada je ova oblast u pitanju, a što bi za dalji cilj imalo unaprijeđenje određenih praksi, kao i planiranje usluga na osnovnu jasnih baza dostupnih podataka”, kazali su za CdM iz NVO Juventas.
Situacija u društvu zabrinjavajuća
Svaki proces oporavka je individualan i poseban, isto kao što je svaka osoba individua za sebe, pa se ne može govoriti o ustaljenim koracima u samom procesu niti generalizovati korake liječenja.
“Određene osobe su po nekoliko puta bile na istim vrstama tretmana liječenja, dok su neke osobe isto tako po nekoliko puta bile na različitim vrstama liječenja, a imamo i one koji su imali adekvatnu podršku u procesu liječenja, motivaciju za liječenje pa su sada uspješno u procesu oporavka”, navodi ova NVO.
Jedan vid pomoći svakako jeste dostupnost terapija za liječenje bolesti zavisnosti, ali svakako da postoji mnogo toga što bi još moglo da se učini preventivno.
“Prvo i osnovno bi bio pristup uslugama svim osobama koje su u riziku od socijalne isključenosti i/ili socijalno isključenima i unaprijedjenje sistemskog odgovora na ostvarivanje njihovih prava, više dostupnih servisa podrške koji su bolje integrisani, više stručnjaka koji su voljni da rade sa ovom zajednicom”, navode iz ove NVO.
Takođe, dodaju, unaprijeđenje postojećih prostornih i kadrovskih kapaciteta na programima opioidne agonističke terapije, kao i vrijeme podjele ovih terapija, ako govorimo konkretno o liječenju.
“Uz sve ovo, smanjenje stepena stigme i diskriminacije sa kojima se suočavaju osobe koje koriste droge, ali i smislenije uključivanje sistema obrazovanja, gdje bi se kod mladih radilo na razvoju socio-emocionalnih vještina sa posebnim fokusom na mlade koji su u posebnom riziku od prve upotrebe”, ističu.
U ovoj NVO smatraju da treba da postoje ciljani, jasno formulisani i strukturisani servisi prevencije za osobe koje koriste droge, sa posebnim akcentom na mlade.
“Analizirajući podatke iz ESPAD istraživanja, možemo zaključiti da je situacija u našem društvu zabrinjavajuća. ESPAD je najveći istraživački projekat u oblasti upotrebe PAS na svijetu, i najveći pojedinačni izvor podataka o upotrebi alkohola i drugih droga među adolescentima”, kazali su u Juventasu.
Prvenstveno, ukazuju u ovoj NVO, važno je da razumijemo da osobe koje koriste droge su upravo to- osobe, i da pokušamo da kao društvo smanjimo stepen stigme i diskriminacije sa kojima se svakodnevno susrijeću osobe koje koriste droge.
“NE možemo zaboraviti da su to nečiji sin, ćerka, roditelji, rođaci, prijatelji, i u ovom smislu im trebamo pružiti podršku u procesima koji se vezuju za liječenje bolesti zavisnosti. Kao što smo već ranije naveli, vrlo je važno biti adekvatno informisan kada su ove teme u pitanju, kako bismo znali da uputimo osobu kojoj je neka vrsta profesionalne podrške potrebna. Isto tako, trebalo bi osmisliti ciljane i jasne servise prevencije, koji bi targetirali mlade ljude koji potencijalno još uvijek nisu počeli da eksperimentišu sa drogama, što znači da bi ovi servisi trebalo da postoje od što ranijeg uzrasta, da se u sprovođenje istih uključe i vaspitno-obrazovne institucije, jer je to način da se dođe do većeg broja djece, i da se sve ovo sprovodi kontinuirano, a ne kao do sada periodično, u vidu radionica”, ocijenili su u ovoj NVO.
Crna Gora nema ni registar osoba koje koriste alkohol
Kada je u pitanju registar alkoholizma, odnosno registar osoba koje koriste alkohol, ovakav registar u Crnoj Gori ne postoji, te stoga ova NVO kaže da ne mogu govoriti o tačnim brojkama osoba koje koriste alkohol, a posebno o onima koji su zavisni od alkohola.
“Podatke o broju lica koja su bila na liječenju ovog vida zavisnosti posjeduju samo one organizacije i institucije koje se bave pružanjem podrške ovoj zajednici”, ističu.
Alkoholizam je, podsjećaju, zavisnost koja je društveno prihvatljivija, uz konzumiranje nikotina, u odnosu na korišćenje droga.
“Mi želimo da vjerujemo da naša država ima dovoljno kapaciteta da adekvatno sprovodi zakone koji se odnose na ove oblasti, ali smo mišljenja da su ciljani preventivni servisi prijeko potrebni”, navode u Juventasu.
Osobe koje koriste/injektiraju droge obraćaju im se za podršku, kroz odjeljenje za pružanje direktne podrške osobama u riziku od socijalne isključenosti/socijalno isključenima, kroz koje sprovode program smanjenja štete.
“S tim u vezi, naš program ne podrazumijeva da se bavimo liječenjem, već prihvatamo činjenicu da osoba koristi supstance i pokušavamo da smanjimo svaku moguću štetu koja se može dogoditi uslijed konzumiranja određene supstance. Pri tom, misli se na zdravstvenu, socijalnu, ekonomsku, ali i svaku drugu štetu koja potencijalno može da nastane. Moramo naglasniti da nam se ljudi obraćaju i za upućivanje na liječenje, pa nam je važna dobra saradnja sa organizacijama i institucijama koje se bave liječenjem, kako bismo na što bolji, adekvatniji i brži način uputili osobu na liječenje”, ističe NVO Juventas.
CdM