Vjerovatno ste čuli da se za veliki broj zdravstvenih problema preporučuje joga kao odlično sredstvo za poboljšanje funkcija organizma i borbu protiv stresa i anksioznosti – nusprodukata vremena u kojem živimo. Ako niste imali priliku da se do sada uvjerite u djelotvornost joge, ostaje vam da sami provjerite koliko je efikasna i korisna za vas.
O dobrobitima joge su napisane brojne knjige i desetine hiljada radova potkrijepljenih istraživanjima i studijama. Istraživanja su pokazala da je joga blagotvorna tehnika vježbanja i da je treba uvrstiti u svakodnevni život radi očuvanja i poboljšanja fizičkog i psihičkog zdravlja.
Jedno od čestih pitanja i nedoumica je da li jogu raditi ujutru ili uveče.
„Ne postoji ni ispravan ni pogrešan odgovor na ovo pitanje. Joga je jedna od disciplina koja pokreće naše tijelo i energiju u njemu. Svaki čovjek je jedinstven i svačije tijelo je priča za sebe. Nekome više prijaju jutarnji, a nekome večernji časovi joge.
Kako postoji više stilova joge na našim prostorima, možda bi se oni mogli podijeliti na jutarnje i večernje. Ashtanga i Vinyasa joga su stilovi koji su vrlo dinamični i za kratko vrijeme mogu razbuditi cijelo tijelo i podići energiji u njemu. Na taj način, jutarnji čas joge nas može pripremiti za ostatak dana. Poslije dinamičnog časa bićemo puni poleta, pozitivne energije i dobre volje, koja nas može držati do kraja dana”, kaže za Magazin joga instruktor Marijana Marinović.
Prema njenim riječima, Hata i Jin joga su dosta mirniji stilovi joge.
„Kroz časove Hata joge učimo da što bolje upoznamo svoje tijelo i osvijestimo svoje slabosti. Zato prolazimo kroz položaje lagano, zadržavamo se u njima neko vrijeme i na taj način, osim što jačamo mišiće tijela, učimo i da umirimo svoj um. Otvaramo, uslovno rečeno, energetske kanale i kontrolišemo i umirujemo protok energije kroz njih. Čas Jin joge nam donosi mnogo pasivnog istezanja i dužeg zadržavanja u položajima, čak tri do pet minuta. U toku ovog časa svi mišići tijela se istežu, povećava se cirkulacija u tijelu i ćelije se hrane kiseonikom. Sve to radimo pod težinom sopstvenog tijela i zemljine teže. U isto vrijeme, misli kojima smo opterećeni cio dan, polako nas napuštaju, um postaje mirniji, pa time i naše tijelo opuštenije. Zato nije rijetkost što na raznim društvenim mrežama nalazimo naslove „Opustite se uz ovih 5 asana” ili „Tri položaja za mirniji san” i slično tome.
Na kraju moram da napomenem da ima osoba koje su vrlo „krute” u jutarnjim satima i da im nikako ne prija dinamičan čas. Kod vježbača koji nemaju dovoljno iskustva, u jutarnjim časovima lako može doći povreda i neželjenih efekata joge. Zato treba „slušati” svoje tijelo”, objašnjava naša sagovornica koja savjetuje da je uvijek najbolje osluškivati svoje tijelo koje će nam reći da li je bolje da se opredijelimo za jutarnje ili večernje termine praktikovanja joge.
N1