Voda za piće je veoma važna za različite procese u tijelu, a u posljednje vrijeme se posebno ističe važnost da popijete čašu vode čim se probudite. Ali koliko je to istina?
Nutricionista Mišel Kardel ističe da je određena količina vode neophodna za zdravlje cijelog tijela, jer pomaže vašem tijelu da pravilno funkcioniše tako što reguliše tjelesnu temperaturu, podržava varenje, smanjuje opterećenje bubrega i jetre ispiranjem otpadnih proizvoda i optimizacijom snage mozga.
Čak i samo mala dehidracija do dva procenta može dovesti do simptoma kao što su glavobolja, vrtoglavica, razdražljivost, poteškoće u koncentraciji i umor.
Zbog toga su se pojavile različite teorije o značaju vode, a posebno se izdvaja ona koja kaže kada je poželjno piti vodu.
Neki tvrde da će im voda za piće ujutru pomoći da poboljšaju svoje zdravlje, izgube težinu i iskuse druge zdravstvene prednosti. Ali da li je to zaista neophodno?
Da ostanete hidrirani tokom dana važno je za vaše opšte zdravlje, tako da vam voda za piće čim se probudite može pomoći da postignete dnevni unos vode, ali kako kaže nutricionista Kardel, ne postoji magična količina vode koja nam je potrebna prije nego što započnemo dan.
Držanje flaše vode na noćnom ormariću može djelovati kao suptilan podsjetnik da svom danu pristupite sa načinom razmišljanja koji poboljšava zdravlje. Takođe vam može pomoći da se osjećate budnije.
Iako je voda važna za zdravlje, neće vam pomoći da smršate i detoksikujete tijelo.
Zbog toga, umesto da vjerujete da pijenje vode ujutru povećava osjećaj sitosti, morate biti svjesni da nema dovoljno dokaza koji povezuju unos tečnosti sa povećanom sitošću ili gubitkom težine, prrenosi Klix.ba.
Klix.ba