Prim. dr Đurović Ljiljana, spec. opste medicine
Dom zdravlja Podgorica
Gigantocelularni arteritis je najčešći vaskulitis u odraslom zivotnom dobu. Javlja se kod osoba starosne dobi od 50 godina ili više, dva puta češće obolijevaju žene u odnosu na muškarce. Incidenca GCA je oko 20 slučajeva na 100000 osoba. Upalni proces kod GCA uzrokuje oštećenje zidova arterija uz hiperplaziju intime, razvoj okluzije i dovodi do ishemije ciljnih tkiva i organa. Ukoliko se na vrijeme ne prepozna i ne uključi odgovarajuca terapija GCA može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, čak i po zivot opasne komplikacije. Osim temporalne arterije, GCA često zahvata kranijalne i oftalmične arterije, a može zahvatiti i aortu i njene grane.
GCA. tj. temporalni arteritis ili arteritis džinovskih ćelija se manifestuje na različite načine i dosta teško se dijagnostikuje, u zavisnosti od toga koje su arterije zahvaćene.
Ova inflamatorna bolest krvnog suda najčešće zahvata površnu temporalnu (sljepoočnu arteriju), otuda naziv temporalni arteritis. Temporalna arterija prolazi kroz sljepoočnice i osigurava krv u dijelu vlasišta, mišića čeljusti i vidnog živca. Tačan uzrok GCA nije poznat, ali interakcija genetskih faktora i faktora spoljašnje sredine su bitni patofiziološki činioci.
Prognoza za pacijenta je dobra u slučaju ranog prepoznavanja, dijagnostikovanja i tretiranja GCA.
Pacijenti sa povišenim markerima inflamacije koji se žale na opštu slabost, febrilnost, groznicu, nocno znojenje, bol i ukočenost u vratu i ramenima su za opservaciju. Ako je prisutna reumatska polimialgija, glavobolja, palpirati sljepoočnice i ustanoviti jesu li temporalne arterije tvrde, grbave i bolne. Tokom ispitivanja pacijenata sa febrilnošću nejasne etiologije, uključivanje antibiotika ne daje željeni efekat. U nekoliko navrata su testirani na SARS COV-2, Test negativan. Posumnjati na GCA po simptomima fizičkog pregleda i rezultatima laboratorijskih i radioloskih nalaza. Visoka brzina sedimentacije (>50 mm/h/ESR ), visok CRP, nekada anemije su razlozi zbog kojih posumnjamo na GCA.
Brojne studije ukazuju na značaj fizikalnog pregleda, pri kome se nađu:
- Uvećana temporalna arterija;
- Odsustvo pulsa temporalne arterije;
- Osjetljivost u području temporalne arterije.
Klasifikacijski kriterijumi za dijagnozu GCA su novonastale glavobolje, pulsirajuće u sljepoočnicama (new headache), klaudikacije u vilici (bol u mišićima čeljusti pri žvakanju), osjetljivost skalpa, bol u vlasištu pri češljanju, problemi sa vidom, reumatska polimialgija.
Pacijente sa ovim simptomima šaljemo na UZ dijagnostiku, gdje nekompresibilni halo oko lumena krvnog suda upućuje na GCA.
Gubitak vida jedna je od najtežih posljedica GCA, u slučaju njegovog neprepoznavanja i neliječenja, jer je blokiran dotok krvi u vidni živac.
Diferencijalno dijagnostički možemo razmišljati o migreni, PMR, vaskulitisima, Takayasu arteritis, granulomatoze, iritis, uveitis, SLE, Herpes Zoster.
U terapiji GCA artritisa uvode se visoke doze kortikosteroida, koje brzo utiču na smanjenje simptoma oboljenja i mogu prevenirati komplikacije bolesti.
Komplikacije su najčešće:
- Oftalmološke (AION) – anterior ischemic optic neuropathy
- PMR – polymialgia rheumatica
Reumatolog će smanjivati visoke doze kortikosteroida do najnize doze kojom se mogu kontrolisati simpotomi bolesti, a izbjeći neželjeni efekti dugoročne terapije: (Osteoporoza, fraktura, mrena, HTA, infekcija D.M.) Ipak, 50% ovih pacijenata i nakon smanjenja doza kortikosteroida doživi relaps, pa je nekad neophodno ponovno uključivanje visokih doza.
Studije su pokazale da blokiranje upalnih citokina i interleukina G (IL-G) može smanjiti upalu krvnih sudova kod GTA. To se postiže primjenom IL-G inhibitora prema preporuci EULARA (Evropska alijansa za borbu protiv reumatizma).
Savjetuje se uvođenje biološkog lijeka TOCILIZUMABA (Ro-Actemre). Preporuka je sprovođenje skrininga za uvođenje biološkog lijeka, koji sprovodi izabrani ljekar. Ona podrazumijeva testiranje na hepatitis B i C, kvantiferonski test, nivoe tumorskih markera, RTG snimak pluća (nekada i CT pluća), UZ pregled abdomena, kod žena status dojki i genitalnih organa, a kod muškaraca status urotrakta.
Bezbjednost primjene lijeka prati se na svim nivoima zdravstvene zaštite, a posebno pojava oportunističkih infekcija i maligniteta.
Kontrolišu se i parametri jetrine i bubrežnih funkcija, krvne slike, alergijske reakcije.
Postavljena sumnja, rana dijagnoza na primarnom nivou zdravstvene zaštite preduslov je uspješnog liječenja ove bolesti, a efikasnost lijeka najveća u toj fazi oboljenja.