U tradicionalnoj kineskoj medicini se smatra da na zdravlje organa utiču – emocije. Izdvajaju pet osnovnih emocija: radost, ljutnja, strah, zabrinutost i tuga. I svaka od njih je povezana s radom
nekog od jing/jang para organa i uz određeni element – vatru, zemlju, metal, vodu ili drvo. Njihov disbalans pogađa funkcije unutrašnjih organa, te dovodi do oboljenja.
Radost – srce i tanko crijevo: ova se emocija povezuje s elementom zemlje, kao i sa slezinom i želucem. Zanimljivo je da zabrinuti ljudi, koji imaju gastritis svoje stanje izražavaju riječima
„ne mogu svariti ove informacije“.
Tuga – pluća i debelo crijevo: tuga se dovodi u vezu s elementom metala i sa plućima i debelim crijevom. Duboka ožalošćenost se često manifestuje kao nemogućnost dubokog udisaja i izdisaja i osjećate veliki teret na grudima. Strah – bubrezi i bešika: emocija se vezuje s vodom, a disbalans dovodi do slabe ili preaktivne bešike, noćnog mokrenja, problema sa štitnom žlijezdom, neplodnošću…
U ekstremnim slučajevima može rezultirati nekontrolisanim uriniranjem. Ljutnja – jetra i žučna kesa: ova se emocija veže uz element drveta, te uz jetru i žučnu kesu. Ne treba da čudi rečenica da neko „sipa žuč“ kada je ljut ili bijesan. Bavite se fizičkom aktivnosti da ne bi imali glavobolje i vrtoglavice.
Medical CG – broj 177. (alo.rs)