Američka administracija za hranu i ljekove (FDA) saopštila je da preliminarna studija nije pronašla dokaze da su ljekovi za mršavljenje, kao što je “Vegovi” kompanije “Novo Nordisk”, povezani sa samoubilačkim mislima i da će agencija nastaviti to dalje da proučava.
Ipak, FDA koja je navela samoubilačke misli kao potencijalni bezbjednosni problem za takve ljekove, rekla je da ne može definitivno da isključi da ipak postoji mali rizik, jer za sada ima ograničene dostupne podatke, prenio je Glas Amerike.
“Zepbaund” i “Vegovi” pripadaju klasi ljekova poznatih kao GLP-1 agonisti, koji su prvobitno namjenjeni za dijabetes tipa 2.
Pored toga što pomažu u kontroli nivoa šećera u krvi, izazivaju osjećaj sitosti.
Ideja o upozorenjima u vezi sa idejama o samoubistvu sa tretmanima za mršavljenje dolazi iz starijih studija o ljekovima koji su delovali drugačije od GLP-1, rekao je dr Robert Kušner, profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta Fajnberg.
“To je neka vrsta starog znanja koje se sada primjenjuje na sve ljekove za gojaznost”, rekao je Kušner.
Velika američka studija prošle nedjelje nije pronašla dokaze da je uzimanje “Ozempika” ili “Vegovija” povezano sa povećanjem samoubilačkih misli.
Zabrinutost zbog izvještaja o samoubilačkim mislima povezanim sa semaglutidom, aktivnim sastojkom u lekovima “Vegovi” i “Ozempik”, pokrenula je istragu Evropske agencije za ljekove prošle godine.
Evropski regulator je u decembru zatražio više informacija od Novo Nordiska.
FDA je saopštila da njena višemesečna evaluacija kliničkih istraživanja, kao i kontrolni FDA sistem za izvještavanje o neželjenim događajima, pod nazivom FAERS, ne pokazuju jasnu vezu između ljekova i suicidalnih misli ili pokušaja.
Tanjug