Neki zdravstveni radnici su se neetički odnosili, tako što su izlazili u susret zahtjevima roditelja da se dijete ne primi MMR vakcinu dok ne prohoda i ne progovori, i na taj način činili profesionalnu grešku i uticali na pad pravovremenosti imunizacije, kazao je za Pobjedu epidemiolog barskog Doma zdravlja Igor Galić
Od 3.190 mališana rođenih od 1. januara 2017. godine do 31. avgusta 2022. prvom dozom imunizovano je 51,07 odsto, odnosno njih 1.629. To znači da je nevakcinisano 1.561 dijete u predškolskom uzrastu, što je zabrinjavajuće – kazao je za Pobjedu epidemiolog barskog Doma zdravlja Igor Galić.
Galić dodaje da broj djece koja su primila vakcinu opada iz godine u godinu.
“Obuhvat prvom dozom MMR vakcine po godištima je sljedeći: za djecu rođenu 2017. godine je 73,86 odsto (vakcinisano je 472 djece), za rođenu 2018. godine 65,22 odsto (390 djece), 2019. obuhvat je 58,5 odsto (334 djece), 2020. godine 45,7 odsto ( 250 djece), 2021. godine 28,89 odsto (141 dijete), te za djecu rođenu 2022. godine 12 odsto (42 djece)”, kazao je on.
Drugu dozu nije primilo 303 djece, što je 47,42 odsto od ukupnog broja onih koji su navršili sedam godina.
“Na teritoriji opštine Bar od ukupno registrovanih 639 djece rođenih od 1. januara 2017. do 31. decembra 2017. godine, čija dob je prispjela za vakcinaciju drugom dozom MMR vakcine ( prva generacija prispjela za drugu dozu), vakcinisano je 52,58 odsto djece, odnosno njih 336, što je niže od republičkog prosjeka koji iznosi 62,93 odsto. Stoga, molimo roditelje da omoguće svojoj djeci zdravo djetinjstvo i vakcinišu ih”, poručio je epidemiolog barskog Doma zdravlja.
Sagovornik Pobjede ističe da im dodatne poteškoće zadaje i odlaganje vakcine.
“Osim niskog obuhvata vakcinacijom, problem je i pravovremenost vakcine koja podrazumijeva vakcinaciju od 12 do navršenih 15 mjeseci djeteta. Molimo roditelje da vakcinišu djecu u za to predviđenom periodu, jer je to vrijeme kada su najosjetljivija na zarazne bolesti koje se preveniraju MMR vakcinom, a to su male boginje, zauške i rubeola”, kazao je Galić.
LJEKARI ANTIVAKSERI
Na nivou Crne Gore je broj vakcinisane djece mali, a iz Instituta za javno zdravlje naveli su da su razlog tome, u najvećem broju slučajeva, dezinformacije na društvenim mrežama da MMR vakcina izaziva autizam.
Galić objašnjava da se pad obuhvata imunizacije MMR vakcinom bilježi od 2013. godine, do kada je iznosio oko 90 odsto.
“Dostupnost društvenih mreža, gdje se na naučno-nekritički i amaterski način pristupalo procjeni i ocjeni efekata MMR vakcine, dovela je do zbunjenosti roditelja. Dodatno nepovjerenje razvile su teorije zavjere koje su uzrokovale neopravdani strah. To je rezultat neopreznog objavljivanja studije Vejfilda o mogućoj povezanosti autizma i MMR vakcine. On je to sam i povukao, ali su u njeno opovrgavanje uložena ogromna finansijska sredstva, koja su mogla biti uložena upravo u razvoj vakcina. Zato bi se roditelji morali informisati kod pedijatara, epidemiologa i neurologa, koji će im jasno dokazati da takva veza ne postoji”, naveo je Galić.
Dodaje da su negativnom publicitetu doprinijeli zdravstveni radnici koji su antivakseri.
“Neetički su se odnosili prema ovoj temi i na taj način dodatno zbunjivali javnost. Da bi izašli u susret zahtjevima roditelja da se MMR vakcina ne prima dok dijete ne prohoda i ne progovori, činili su profesionalnu grešku i tako uticali na pad pravovremenosti imunizacije. Naime, djeca primaju MMR vakcinu kada navrše godinu upravo jer su tada najosjetljivija na virus, a ujedno im je imuni sistem spreman na najbolji odgovor”, kaže Galić, te poručuje da su MMR vakcine u upotrebi od 1994. godine i potpuno su bezbjedne.
Na pitanje što treba uraditi da se poveća obuhvat vakcinisane djece, on kaže da kampanje moraju biti usmjerene na roditelje djece koja su u najranjivijim uzrastima.
“Treba usmjeriti cjelokupan društveni odgovor na rješavanje ovog problema, što podrazumijeva i promjenu zakonske regulative u mnogim segmentima. Odnosno, morale bi se pokrenuti i nepopularne mjere, ne bi li se povećao obuhvat, spriječile moguće epidemije i našoj djeci obezbijedilo zdravije i bezbrižnije djetinjstvo”, kazao je Galić.
STATISTIKA INSTITUTA
I Institut za javno zdravlje Pobjedi je nedavno saopšteno da oko 22.000 osjetljive, odnosno, djece uzrasta do pet godina, nijesu primila MMR vakcinu.
Epidemija velikog kašlja
Epidemiolog Igor Galić kazao je da je u Baru 13. februara proglašena epidemija velikog kašlja.
“Za pertusis je specifično sezonsko javljanje epidemija i to u zimskom periodu. Od oktobra je prijavljeno 40 osoba oboljelih od te bolesti. Karakteristično je da su sve nevakcinisane, djelimično vakcinisane ili je vakcinalni imunitet istekao. Imajući u vidu epidemiju većih razmjera u zemljama u regionu, u kojima su zabilježeni i smrtni slučajevi nevakcinisane djece, još jednom molimo roditelje da svojoj djeci omoguće pravo na zdravlje i vakcinišu ih protiv svih zaraznih bolesti protiv kojih su vakcine dostupne”, poručio je Galić.
Vakcinacija HPV-om ohrabrujuća
HPV vakcina koja pored ostalog štiti od raka grlića materice u Crnoj Gori dostupna je od 2022. godine. Epidemiolog Igor Galić kazao je za Pobjedu da je u Baru nevakcinisano 3.048 djevojčica uzrasta od devet do 18 godina, odnosno, njih 89,54 odsto.
“U Bar je od ukupno 3.404 djevojčice uzrasta od devet do 18 godina vakcinisano 356, odnosno, 10,46 odsto. Po dobnim grupama gledano – od djevojčica rođenih 2005. godine vakcinisano je samo 1,8 odsto, od onih rođenih 2006. godine 3,17 odsto. Kada su u pitanju djevojčice rođene 2007. godine procenat je 6,97 odsto, 2008. godište 14,33 odsto. Vakcinisano je 12,11 odsto djevojčica rođenih 2009, 13,97 onih rođenih 2010. Za djevojčice rođene 2011. godine vakcinisano je 12,5 odsto, od onih rođenih 2012. godine 15,72 odsto, a 2013. vakcinisano je 13,35 odsto. Procenat djevojčica rođenih 2014. godine koje su primile HPV vakcinu je 6,55 odsto. Ove vrijednosti su ispod nacionalnog prosjeka koji iznosi 16,13 odsto. S obzirom na to da je vakcinacija započela krajem 2022. godine i da nije obavezna, a znajući iskustva drugih zemalja tokom kampanja vakcinacije ovim tipom vakcine, rezultati su ohrabrujući, ali nijesu zadovoljavajući. Treba nastaviti informisanje roditelja i djece o pozitivnim efektima ove vakcine, kao i pogubnim podacima obolijevanja i umiranja od karcinoma grlića materice”, kazao je Galić.
Portal Analitika