Podaci da smo četvrti u Evropi po broju oboljelih od malignih bolesti i šesti po broju umrlih od kancera grlića materice, govori nam da zdravstveni sistem ne radi baš puno na prevenciji i liječenju, možda postoji volja ali nedostaje strategija – kazala je u emisiji Na kraju dana, na Televiziji E, zdravstvena radnica i osnivačica NVO Diši – Maja Gardašević.
“S obzirom na to ko nam je sve bio na ključnim pozicijama ministarstava, posebno na čelu Ministarstva zdravlja, u prethodnih nekoliko godina, ljudi koji nijesu imali dodirnih tačaka sa svijetom medicine, onda možda ne treba da nas čude neke stvari i neke statistike. Dobro je da se to promijenilo, da moramo na ključnim pozicijama, posebno kad govorimo o Ministarstvu zdravlja, da imamo ljude koji su završili medicinu, a ne nekog ko je tu došao po preporuci određene političke partije”, rekla je Gardašević.
Najveći problem u našem zdravstvenom sistemu, poručuje Gardašević, jesu liste čekanja, te veliki broj onkoloških pacijenata, naglašava ona, ne može da dođe do termina.
” Čeka se kod reumatologa, nema termina, čeka se kod kardiologa, nema termina, čekate hematologa, nema, čekate radiologa, nema. Radiološku dijagnostiku nećemo ni da komentarišemo, svaki dan mi stigne veliki broj uputa, da su zakazani za pola godine, zakazani za nekoliko mjeseci…Svjedočili smo posljednje dvije godine da smo imali nedostatak ljekova, posebno citostatika, mislim da se u ranijem periodu to toliko nije dešavalo”- naglasila je Gardašević.
Komisije rada i socijalnog staranja koje su nadležne za dodjeljivanje tuđe njege i pomoći, nijesu zasijedale već sedam, osam mjeseci, podsjeća Gardašević i pita se kako ih ministarka Nišić može nazvati eminentnim komisijama.
“Ta administracija pacijente opterećuje. To što oni stalno moraju stalno da podnose izvještaje, konstantno moraju da idu od ljekara do ljekara, pa na jednu komisiju, pa da čekaju da li će im biti odobreno. Djevojci koja ima invazivni karcinom jajnika je na pola godine produžena tuđa njega. Hoće li ona za pola godine da se izliječi, neće, već za pola godine mora da skuplja novu dokumentaciju”, ističe Gardašević.
Sagovornica Televizije E kaže se trudi da kroz svoju organizaciju upozna onkološke pacijente sa pravima koja ih sljeduju.
“Svi onkološki pacijenti mogu da predaju zahtjev za tuđu njegu. Pozivam sve pacijente, koji su sa teritorije Crne Gore, da podnesu zahtjev za tuđu njegu. Da podnesu svoje izvještaje i svu dokumentaciju koju imaju. Važno je napomenuti da iznos tuđe njege iznosi 89.16 eura, to je iznos tuđe njege trenutno. Za ličnu invalidninu postoje kriterijumi- pacijenti koji imaju udaljene metastaze, i lična invalidnina iznosi 303 eura”, zaključila je Gardašević.
CdM