Epidemija morbila se ne bi dogodila da su roditelji uradili jednu jedinu stvar, odveli djecu na vakcinaciju. Ali, oni to ne rade – kaže za TV E pedijatrica Dušica Gojković.
“To je višegodišnja borba nas i tih nekih zabluda, koje su se uvrežile među roditeljima, da će MMR vakcina izazvati neku štetu i dovesti do neke bolesti, ili nekih neočekivanih stanja” – rekla je Gojković.
Roditelji bi uvijek trebalo da se informišu od pravih izvora, poručuje Gojković, a to su ljekari i pravi edukativni sajtovi, ako već preferiraju internet informacije.
Broj nevakcinisane djece je na zabrinjavajućem nivou, a zdravstvene ustanove čine sve što mogu, po mišljenju Gojković, i to uvijek.
“Pedijatri su uvijek na tom zadatku, od onog prvog dana kad počnu da se bave pedijatrijom. Mi svi zagovaramo vakcinaciju, sve vrijeme, i svakog našeg radnog dana. Liječenje djece i uopšte zdravlje djece je dvosmjerna ulica. Nije samo riječ o obavezi ljekara, nego i roditelja. Znači, ukoliko nam oni ne pomognu, mi sami možemo malo”, poručila je Gojković.
Pedijatrica kaže da zbog velikog broja nevakcinisane djece, zdravstveni radnici organizuju I vanredne vakcinacije vikendima, te da pokušavaju na sve načine da dopru do roditelja.
Vakcina MMR obuhvata morbile, mumps i rubeolu, koje su najrizičnije u periodu do pete godine djeteta, podsjeća Gojković, a vakcina se mogu dobiti u bilo kom životnom dobu.
“Postoji taj neki trend da se povećava broj nevakcinisane djece i drugim vakcinama. Mi smo prošle zime imali oboljele djece od pertusisa (velikog kašlja), to je bolest koja je obuhvaćena drugom vakcinom, Pentaximom, ili šestovalentnom vakcinom, koja je uvedena zadnjih godina u vakcinaciju. Mada, tu nije situacija tako katastrofalna kao sa morbilama, kao sa vakcinom MMR” – zaključila je Gojković.
CdM