Biljke koje jedu divlje gorile imaju ljekovita svojstva koja bi mogla da se iskoriste za pravljenje novih ljekova, tvrde naučnici
Naučnici u to vjeruju jer skoro 150.000 gorila preživljava u divljini u centralnoj i zapadnoj Africi. Zbog toga su u Gabonu proučavali tropsko bilje koje jedu divlje gorile, a koriste ga i lokalni nadriljekari i pronašli su četiri biljke sa ljekovitim svojstvima. Laboratorijske studije pokazale su da su biljke pune antioksidansa i antimikrobskih sredstava. Jedna je pokazala potencijal za borbu protiv super virusa.
Povrijeđeni orangutan nedavno je bio je vijest dana u mnogim medijima jer je koristio biljnu smjesu da zaliječi ranu. Zapadne gorile žive u gustoj šumi, hrane se stabljikama, ostacima bambusa i plodovima
U najnovijoj studiji, botaničari su naglasili četiri biljke koje jedu gorile u nacionalnom parku u Gabonu. To su:kapok, divovski žuti dud, afrička tikovina i drvo smokve. Sve četiri biljke pokazale su antibakterijsku aktivnost protiv najmanje jednog soja virusa otpornog na više ljekova – ešerihije koli.
Gabon je jedno od najbiodiverzitetnijih mjesta na svijetu, sa ogromnim rezervoarom neistraženih i potencijalno ljekovitih biljaka.
Gradski.me