Prema podacima Instituta za javno zdravlje, u Crnoj Gori vakcinu protiv sezonskog gripa do sada je primilo 7.900 osoba, dok najveći procenat vakcinisanih čine osobe starije od 65 godina, zdravstveni radnici i pojedinci sa hroničnim oboljenjima. Doktorica medicine Milada Topuzović kazala je za Pobjedu da ova brojka pokazuje da je odziv građana na očekivano zadovoljavajućem nivou, ali da je i pored toga u domovima zdravlja veliki broj pacijenata koji dolaze kod izabranog ljekara sa simptomima sezonskog gripa.
Laboratorija Centra za medicinsku mikrobiologiju IJZCG je od početka nadzora nad gripom (30.09.2024.g), zaključno sa 20.10.2024. godine izvršila testiranje 26 uzoraka na prisustvo virusa gripa. Infekcija je potvrđena kod jedne osobe. Riječ je o infekciji virusom gripa tipa A, posljednji su podaci Instituta za javno zdravlje.
– Ono što je evidentno jeste da je u podgoričkim domovima zdravlja povećan broj pacijenata koji se javljaju sa simptomima infekcije virusom sezonskog gripa. Pacijenti se javljaju zbog povišene tjelesne temperature, jeze, malaksalosti, sa bolovima u mišićima, glavoboljom i zapušenim nosom, neproduktivnim kašljem i bolom u grlu, što sve odgovora sezonskom gripu – rekla je dr Topuzović.
Dodaje da su simptomi gripa uglavnom blagi i da prolaze nakon sistemske terapije.
– Ono što je veoma bitno napomenuti jeste da, ukoliko su simptomi jače izraženi, a ispoljavaju se u vidu povišene tjelesne temperature koja ne prolazi nakon upotrebe antipiretika, produktivnog kašlja sa iskašljavanjem, sa bolovima u ušima, intenzivnom glavoboljom, bolovima u grudnom košu / plućima, potrebno je da se pacijenti jave svom izabranom ljekaru radi adekvatne terapije – poručila je naša sagovornica.
Najbolja prevencija sezonskog gripa, prema riječima dr Topuzović, jeste jačanje imunog sistema.
– Veoma je bitna zdrava ishrana, povećan unos tečnosti, umjerena fizička aktivnost, adekvatan san, redovno pranje ruku i izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta prljavim rukama – istakla je dr Topuzović.
Dodaje da je redovno provjetravanje prostorija, kao i izbjegavanje bliskih kontakata sa osobama koje imaju simptome respiratorne infekcije, takođe je veoma bitno.
– Poželjno je izbjegavati prisustvo masovnim skupovima, nositi zaštitnu masku, ali svakako uvijek je najbolja mjera prevencije vakcinacija protiv virusa sezonskog gripa – zaključila je naša sagovornica.
Iz Instituta za javno zdravlje, apelovali su na sve građane da se vakcinišu, uz napomenu da se prijavljivanje za vakcinaciju vrši preko brojeva telefona izabranih timova, objavljenih na njihovom sajtu, kao i dolaskom u Dom zdravlja gdje je pacijent registrovan.
– Glavni cilj vakcinacije protiv sezonskog gripa jeste smanjenje učestalosti obolijevanja, a prije svega teških formi bolesti, hospitalizacija i smrtnih ishoda među grupama stanovništa koje su u povećanom riziku – kazali su iz Instituta za javno zdravlje.
Dodaju da se vakcinacija preporučuje svim osobama starijim od šest mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobama koje se liječe od metaboličkih poremećaja (kao što je šećerna bolest), licima sa smanjenom funkcijom imunološkog sistema uključujući i lica sa HIV/AIDS-om, kao i osobama koje imaju transplantirane organe i/ili ćelije
– Pored gore navedenih grupa, vakcinacija se preporučuje i trudnicama kao i djeci uzrasta od šest mjeseci do pet godina posebno imajući u vidu njihov značaj u širenju obolijevanja u opštoj populaciji – naveli su iz ove institucije.
Vakcine bezbjedne za djecu i odrasle
Prema riječima dr Milade Topuzović, sama efikasnost vakcine varira od osobe do osobe.
– Procentualno njena efikasnost se kreće od 40 do 60 odsto, što je velika brojka. Vakcine su bezbjedne za djecu i odrasle, poenta je da se smanji rizik od hospitalizacija. Ukoliko pacijenti imaju bilo kakvu nedoumicu, tu smo da odgovorimo na sva njihova pitanja – kazala je dr Topuzović.
Pobjeda.me