Mr. Jovan Šofranac, doktorant fakulteta inženjerskih nauka
Zdravstveni sektor se vremenom razvijao, prolazeći kroz značajne promjene u svakoj fazi.
Zdravstvo 4.0 koristi najsavremenije tehnologije za revoluciju u pružanju zdravstvene zaštite, poboljšanje ishoda pacijenata i poboljšanje zdravstvenog iskustva u cjelini. Zdravstvo 4.0 stavlja snažan naglasak na integraciju ljudi, mašina i tehnologije. U ovom članku se razmatraju potencijali i mogućnosti zdravstva 4.0, uključujući personalizovanu medicinu, sofisticiranu dijagnostiku, telemedicinu i njegu usredsređenu na pacijenta, a sve to je omogućeno primjenom najsavremenijih tehnologija kao što su vještačka inteligencija (AI), blockchain, analitiku velikih podataka i robotiku.
Sa razvojem tehnologije i rastućom potražnjom za boljim zdravstvenim ishodima, zdravstvena zaštita se vremenom mijenjala. Najnoviju fazu ove evolucije, poznatu kao zdravstvena zaštita 4.0 karakteriše uključenje različitih tehnologija i metodologija za postizanje individualizovane njege usredsređene na pacijenta.
Različite faze evolucije zdravstvene zaštite:
- Zdravstvena zaštita 1.0: Ovo je konvencionalni sistem zdravstvene zaštite u kome pacijenti dobijaju ličnu pažnju ljekara, medicinskih sestara i drugih zdravstvenih radnika.
- Zdravstvena zaštita 2.0: U ovoj fazi podaci o pacijentima su čuvani i vođeni korišćenjem elektronskih zdravstvenih kartona (EHR) i drugih digitalnih tehnologija.
- Zdravstvena zaštita 3.0: Ova faza stavlja snažan naglasak na edukaciju pacijenata i kampanje javnog zdravlja, kao i na prevenciju bolesti i promociju zdravlja.
- Zdravstvena zaštita 4.0: Da bi se poboljšala briga o pacijentima i zdravstveni rezultati, integrisane su različite tehnologije, uključujući vještačku inteligenciju, IoT i analitiku velikih podataka. U ovoj fazi se proširuje osnova Zdravstva 4.0, koja takođe naglašava integraciju nemedicinskih faktora kao što su društvene i ekološke determinante zdravlja.
Zdravstvo 4.0 ima za cilj da postigne sveobuhvatno razumijevanje zdravlja i blagostanja pacijenata i da ponudi individualizovanu negu koja odgovara potrebama i preferencijama svake osobe. Potreba za boljim ishodima za pacijente, povećanom efektivnošću i ugradnjom novih tehnologija za poboljšanje pružanja njege pokrenula je evoluciju zdravstvene zaštite. Najnovija faza u ovoj evoluciji, poznata kao zdravstvena njega 4.0, karakteriše se fokusiranjem na personalizovanu negu usmjerenu na pacijenta koja uzima u obzir širok spektar faktora koji utiču na zdravlje i blagostanje. Prepoznaje da iako automatizacija i tehnologija mogu povećati produktivnost i kvalitet, neke poslove i procese donošenja odluka je bolje prepustiti zaposlenima.
Usvajanje Industrije 4.0 u zdravstvenom sektoru ima potencijal da značajno poboljša standard njege, smanji troškove i poveća produktivnost. Personalizovana medicina, koja uključuje prilagođavanje medicinske njege jedinstvenim potrebama pacijenta, genetskom sastavu i načinu života, jedna je od najvažnijih prednosti. Zdravstveni radnici mogu da razviju individualizovane planove liječenja koji odgovaraju određenim karakteristikama pacijenta uz pomoć najsavremenijih tehnologija poput vještačke inteligencije, analize podataka i Interneta stvari. Industrija zdravstvene zaštite 4.0 takođe može da automatizuje rutinske zadatke unosom podataka o pacijentima i obavljanjem administrativnih dužnosti, oslobađajući medicinske stručnjake da se koncentrišu na teže zadatke. Ovo može rezultirati većom efektivnošću, finansijskim uštedama i boljim ishodima pacijenata. Telemedicina i njega na daljinu su dva važna primjera primjene Industrije 4.0 u zdravstvenom sektoru. Ovo omogućava medicinskim stručnjacima da obavljaju medicinske procedure, virtuelne konsultacije, pa čak i daljinsko praćenje pacijenata. Pacijenti u udaljenim oblastima, koji možda nemaju lak pristup medicinskim ustanovama, mogu smatrati da je njega na daljinu posebno korisna. Još jedna oblast u kojoj Industrija 4.0 ima potencijal da napravi veliku razliku u preventivnoj zdravstvenoj zaštiti. Medicinski stručnjaci mogu da identifikuju pacijente koji su pod visokim rizikom za određene bolesti ili stanja i ponude ranu intervenciju i preventivnu njegu korišćenjem analitike podataka i vještačke inteligencije. Uprkos brojnim prednostima, postoje određene poteškoće u primjeni industrije 4.0 u zdravstvu, uključujući potrebu za značajnom infrastrukturom, probleme sa privatnošću podataka i etička pitanja. Ipak, zdravstveni sektor će vjerovatno doživjeti značajan napredak u bliskoj budućnosti zbog kontinuiranog razvoja Industrije 4.0 i prelaska u višu fazu.
Zdravstvo 4.0 ima za cilj da poveća održivost u pružanju zdravstvene zaštite, snizi troškove i poboljša ishode pacijenata. Sprovedene su brojne studije o novim tehnologijama koje pokreću tehnološku revoluciju u zdravstvenom sistemu, koje prvenstveno uključuju IoT, AI i Big Data. Ove studije takođe naglašavaju različite etičke i probleme privatnosti koji su svojstveni digitalnom prostoru. Ovaj sistem će integrisati najsavremenije tehnologije poput vještačke inteligencije, velikih podataka, računarstva u oblaku i interneta stvari kako bi pružio pravednu, pouzdanu i optimizovanu zdravstvenu zaštitu svakom članu društva. Takođe govori o ulogama i odgovornostima različitih zainteresovanih strana, ključnim tehnologijama i njihovoj vrednosti u unapređenju takvih sistema, različitim pristupima upravljanju i analizi zdravstvenih podataka i etičkim razmatranjima koja se moraju uzeti u obzir u pogledu bezbjednosti pacijenata, bezbjednosti podataka, i narodno blagostanje.
Zdravstvena zaštita 4.0, nova paradigma koja daje prioritet individualizovanoj, usredsređenoj na pacijenta i preventivnoj njezi, ima potencijal da potpuno transformiše način pružanja zdravstvene zaštite.
Slijede neke od glavnih mogućnosti industrije 4.0 za zdravstvo 4.0:
Personalizovana medicina
Industrija 4.0 može da podrži razvoj personalizovane medicine korišćenjem vještačke inteligencije, napredne analitike i drugih digitalnih tehnologija za ispitivanje ogromne količine podataka o pacijentima i stvaranje uvida u jedinstvene potrebe i preferencije pacijenata. Ideja personalizovane medicine podrazumijeva prilagođavanje planova liječenja i terapija specifičnim potrebama svakog pacijenta korišćenjem specifičnih podataka o pacijentu, kao što su genetika, način života i istorija bolesti. Zdravstveni radnici mogu imati pristup velikom broju podataka specifičnih za pacijente zahvaljujući tehnologijama industrije 4.0 kao što su IoT, veliki podaci i AI, koje generišu ogromne količine podataka i omogućavaju precizniju dijagnozu i liječenje.
Na primjer, personalizovana medicina u liječenju kancera podrazumijeva genetsku analizu pacijenta da bi se utvrdile precizne mutacije koje izazivaju rak i kreiranje ciljane terapije koja specifično cilja na te mutacije. Personalizovana medicina ima potencijal da poboljša ishode pacijenata i pruži individualizovaniju, precizniju njegu, što je čini obećavajućom primjenom Industrije 4.0 u zdravstvenom sektoru.
Poboljšani ishodi pacijenata
Industrija 4.0 može omogućiti kontinuirano praćenje i praćenje zdravlja pacijenata integracijom digitalnih tehnologija i IoT uređaja [13], što može dovesti do ranog otkrivanja zdravstvenih problema i poboljšanja ishoda pacijenata. Na nekoliko načina, tehnologije industrije 4.0 imaju potencijal da značajno poboljšaju ishode pacijenata. Velike količine podataka o pacijentima, uključujući medicinske kartone, laboratorijske rezultate i studije snimanja, mogu se analizirati pomoću Industrijskih 4.0 tehnologija poput vještačke inteligencije i mašinskog učenja kako bi se kliničarima pomoglo u postavljanju preciznijih dijagnoza. Ovo može dovesti do ranijeg otkrivanja bolesti i efikasnijeg liječenja. Ovo može povećati efikasnost liječenja i smanjiti mogućnost neželjenih reakcija. Internet stvari i drugi povezani uređaji mogu ponuditi praćenje zdravstvenog statusa pacijenata u realnom vremenu, omogućavajući medicinskim radnicima da brzo uoče i reaguju na promjene stanja svojih pacijenata. Ovo može pomoći u izbjegavanju problema. Industrija 4.0 može pomoći zdravstvenim radnicima da komuniciraju i rade zajedno, omogućavajući im da dijele podatke o pacijentima i efikasnije koordiniraju njegu. Ovo može poboljšati ishode pacijenata, smanjiti greške i poboljšati koordinaciju njege.
Tehnologije zdravstvene industrije 4.0 imaju potencijal da poboljšaju preciznost, efektivnost i efikasnost liječenja, poboljšavajući ishode pacijenata.
Poboljšana efikasnost
Automatizacijom zadataka koji se ponavljaju, racionalizacijom tokova posla i smanjenjem administrativnog opterećenja, Industrija 4.0 može poboljšati efikasnost u pružanju zdravstvene zaštite. Ovo će osloboditi zdravstvene radnike da se koncentrišu na složenije zadatke sa dodatnom vrijednošću. Zdravstvene ustanove često koriste sisteme elektronskih zdravstvenih zapisa (EHR) za upravljanje podacima o pacijentima, ali unos podataka može biti naporan i podložan greškama. Obrada prirodnog jezika (NLP) i prepoznavanje govora su primjeri tehnologija industrije 4.0 koje mogu automatizovati unos podataka, olakšavajući teret zdravstvenim radnicima. Automatizacija procesa popunjavanja recepata i administracije može pomoći da se smanji mogućnost grešaka i da farmaceutima i medicinskim sestrama da više vremena za rad na drugim projektima. Na primjer, robotika se može koristiti za davanje ljekova pacijentima, dok automatizovane mašine za izdavanje mogu da pripremaju i izdaju ljekove. Za bolnice i druge zdravstvene ustanove može biti teško i dugotrajno da upravljaju velikim zalihama medicinskog materijala. Praćenjem zaliha i automatskim slanjem novih porudžbina kada je to potrebno, Industrija 4.0 može pomoći u automatizaciji procesa upravljanja zalihama. Automatizacijom zakazivanja termina i podsjetnika, industrija 4.0 može olakšati opterećenje administrativnog osoblja i povećati angažman pacijenata. Mnogi zadaci koji se ponavljaju u zdravstvenoj industriji mogu se automatizovati uz pomoć Industrije 4.0 tehnologija, olakšavajući teret zdravstvenim radnicima i povećavajući efektivnost i efikasnost nege. Pružaoci zdravstvenih usluga mogu da prate i upravljaju stanjem pacijenata bez potrebe za ličnim posjetama korišćenjem nosivih senzora i drugih IoT uređaja za daljinsko praćenje vitalnih znakova pacijenata. Roboti sa kamerama i drugim senzorima mogu se koristiti za daljinsko liječenje pacijenata, omogućavajući medicinskim radnicima da dijagnostikuju i liječe pacijente dok rade na daljinu. Manja je potreba za ličnim posjetama kada se mobilne aplikacije koriste za praćenje stanja pacijenata i davanje savjeta o upravljanju hroničnim stanjima.
Korišćenjem Industrije 5.0 tehnologija, daljinska njega i telemedicina mogu povećati pristup njezi i olakšati opterećenje pružaocima zdravstvenih usluga, posebno u ruralnim i udaljenim oblastima.