Medicinski fakultet Univerziteta Crne Gore je ove nedjelje domaćin događaja u okviru međunarodnog Erasmus+ projekta pod nazivom „Razvoj i implementacija metakognitivnih, problemski baziranih modula u kursevima mješovite nastave u medicinskim naukama”.
Projekat pod akronimom ProBLeMS, finansiran od strane Evropske unije, osmišljen je da prenese najnovija znanja i iskustva iz Evropske unije na univerzitete Zapadnog Balkana, a ključna inovacija ovog projekta su metakognitivni pristupi u učenju.
Na otvaranju događaja, koordinatorka projekta za Crnu Goru doc. dr med. spec. Snežana Mugoša, istakla je da je ključni cilj ProBLeMS projekta razviti nove nastavne pristupe koji će osposobiti studente medicinskih nauka da efikasno koriste svoja znanja za rješavanje stvarnih izazova u praksi. Mugoša je izrazila uvjerenje da će ovaj projekat doprinijeti modernizaciji obrazovanja na medicinskim fakultetima širom regiona, kao i podizanju kvaliteta obrazovanja kroz razmjenu znanja sa prestižnim univerzitetima Evropske unije.
“U digitalnom dobu, gdje je znanje dostupno na dohvat ruke, postaje ključno naučiti kako učiti. Albert Einstein je rekao: „Obrazovanje nije učenje činjenica, već treniranje uma da razmišlja.“ Upravo kroz metakognitivne i problemski bazirane module, studenti ne samo da stiču znanje, već uče kako kritički razmišljati, analizirati i efikasno primijeniti stečene informacije u praksi, što ih priprema za izazove savremene medicine“, istakla je Mugoša.
Na otvaranju prisutnima su se obratile i nacionalna Erasmus+ koordinatorka Vanja Drljević, kao i prodekanica za međunarodnu saradnju prof. dr Nataša Popović, koje su istakle važnost projekta za sve visokoškolske institucije u regionu, dok su u ime Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore otvaranju prisustvovale prodekanica za nastavu prof. dr Aleksandra Vuksanović-Božarić, kao i prodekanica za nauku prof. dr Aneta Bošković.
Projekat se fokusira na uvođenje metakognitivnog problemski baziranog učenja, a ovi inovativni pristupi biće integrisani u postojeće studijske nastavne programe i omogućiće studentima da razvijaju ključne vještine pomoću kojih će s više samopouzdanja i dubljeg razumijevanja rješavati stvarne medicinske probleme.
ProBLeMS projekat predstavlja značajan iskorak za visokoškolske institucije u regionu, omogućavajući im da unaprijede svoje nastavne programe kroz transfer znanja i iskustava iz Evropske unije. Ova modernizacija obrazovnog procesa doprinosi usklađivanju sa savremenim evropskim obrazovnim standardima, čime se poboljšava kvalitet obrazovanja i kompetentnost budućih medicinskih radnika.
Projekat kojim koordinira prof. dr Dejan Bokonjić, dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, traje tri godine i uključuje 10 partnera iz zemalja Zapadnog Balkana, s ukupnom vrijednošću od 536.468 eura.
Projekat se realizuje u okviru novog ciklusa Erasmus+ programa za izgradnju kapaciteta u visokom obrazovanju, a njegov uspjeh će imati dugoročne benefite kako za studente, tako i za obrazovne institucije.
CdM